ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 17 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
PKN Orlen - Raport za 1. kwartał 2020 roku

Kiedy: 23 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenMATERIAŁY PROBLEMOWE
09.06.2011r. 14:28

Akcyza od węgla nie jest obecnie pobierana, ponieważ produkt ten jest objęty zwolnieniem obowiązującym do końca 2011 r. Zwolnienie to dotyczy węgla przeznaczonego na cele opałowe. Jego stosowanie nie wymaga aktualnie spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych. Jednakże przedsiębiorcy wykorzystujący węgiel do produkcji energii elektrycznej zastanawiają się, czy będą mogli nabywać węgiel bez konieczności płacenia akcyzy również po dniu 1 stycznia 2012 r.
Autor: Piotr Paszek,doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. Vat i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.
03.06.2011r. 08:32

w sprawie niezbędnych wymagań wobec wdrażanych przez OSD E inteligentnych systemów pomiarowo-rozliczeniowych z uwzględnieniem funkcji celu oraz proponowanych mechanizmów wsparcia przy postulowanym modelu rynku
24.05.2011r. 11:35

Artykuł ma na celu przybliżyć odpowiedź na następujące zagadnienia: jaki rodzaj i jaka wielkość wsparcia może zapewnić rentowność małej biogazowni rolniczej oraz które parametry ekonomiczne wpływają w sposób najbardziej znaczący na ekonomikę?
Autorzy: Grzegorz Kunikowski, Magdalena Rogulska ("Nowa Energia" – nr 1/2011)
19.05.2011r. 15:47

Technologie składowe CCS (wychwytywania, transportu i składowania) są wypróbowane. Jednak nie zintegrowano ich jeszcze i nie przetestowano na skalę przemysłową, a obecnie CCS nie jest opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.
Autor: dr Cezary Tomasz Szyjko ("Czysta Energia" - nr 4/2011)
19.05.2011r. 15:29

Przepisy dotyczące sposobu uiszczania akcyzy od energii elektrycznej zmieniały się w ostatnim czasie kilkakrotnie. Zmiany te wywołały szczególnie duże wątpliwości przy transakcjach sprzedaży energii elektrycznej na rzecz podmiotów posiadających tylko koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.
Autor: Piotr Paszek, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT i Akcyzy ECDDP Sp. z o.o.
13.05.2011r. 14:39

Na opłacalność biogazowni rolniczej ma wpływ szereg parametrów technologicznych i rynkowych, kształtujących koszty i przychody instalacji, które na etapie opracowywania koncepcji powinny być tak dobrane, aby zapewnić optymalizację rentowności przedsięwzięcia, co wymaga przeprowadzenia przez inwestora dokładnej analizy uwzględniającej wszystkie kluczowe aspekty
rynkowe.
Autorzy: Andrzej Curkowski, Anna Oniszk-Popławska - Instytut Energetyki Odnawialnej
22.02.2011r. 12:04

OSD pobierają od odbiorców dodatkowe opłaty dystrybucyjne w przypadku dostarczania im energii przy współczynniku mocy tg φ większym od tzw. wartości umownej tego współczynnika. Autorzy wielu publikacji uważają, że aktualnie stosowany sposób rozliczeń za ponadumowny pobór energii biernej jest nieprawidłowy i należałoby go zmienić.
Autor: dr inż. Szymon Ciura, Politechnika Śląska
22.02.2011r. 11:58

Polski Parlament prowadzi prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT, która w sposób zasadniczy zmieni zasady rozliczania podatku VAT w zakresie krajowych transakcji sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z nowymi przepisami podatek VAT ma być rozliczany przez nabywcę, a nie, jak dotychczas, przez sprzedawcę. Artykuł zawiera podsumowanie zmian zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o VAT.
Autorzy: Radosław Krupa - Doradca podatkowy, Rafał Kosiń - Doradca podatkowy; Podatkowa Grupa Energetyczna Ernst & Young
31.01.2011r. 12:59

Zapewne wszyscy dobrze pamiętają doniesienia na temat prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji w 2002 r., w toku których arbitralne żonglowanie sformułowaniem „lub czasopisma”, decydowało o zakazie udzielenia koncesji na ogólnopolską telewizję określonym podmiotom na rynku medialnym (początek słynnej „afery Rywina”).
Autor: Sebastian Owczarzak ("Czysta Energia" - nr 12/2010)
07.12.2010r. 13:53

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Jest mało prawdopodobne, że w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Jej koszty są tak duże, że wymagałaby znacznych subsydiów z budżetu państwa. Tego rodzaju subsydia są w UE zakazane, a polski budżet i tak balansuje na granicy bankructwa. W powstanie elektrowni atomowych zdaje się nie wierzyć sama pełnomocnik publikując Program polskiej energetyki jądrowej, który jest bardzo niestarannie przygotowanym dokumentem z dużą ilością błędów.
("Energetyka" - listopad 2010)cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE