ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 17 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
PKN Orlen - Raport za 1. kwartał 2020 roku

Kiedy: 23 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenMATERIAŁY PROBLEMOWE
29.09.2011r. 14:28

Niektóre firmy obowiązane do uiszczania akcyzy od energii elektrycznej nabywanej i zużywanej na potrzeby własne należy podatek akcyzowy obliczają w oparciu o faktury otrzymane od dostawców energii elektrycznej. Ten system rozliczania podatku akcyzowego wydaje się być szczególnie dogodny dla firm posiadających koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, które większość lub całość nabywanej energii zużywają na potrzeby własne. Często jednak zdarza się, że kilka miesięcy po dostawie energii elektrycznej jej sprzedawcy wystawiają faktury korygujące, których rozliczenie rodzi po stronie nabywców energii istotne trudności.
Autorzy: Anna Resiak - Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Piotr Paszek - Doradca Podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.
07.09.2011r. 13:08

Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie zmiany przestarzałych przepisów dotyczących opodatkowania produktów energetycznych w Unii Europejskiej. Celem nowych przepisów jest zmiana sposobu opodatkowania produktów energetycznych, tak aby wyeliminować dotychczasowe dysproporcje oraz uwzględnić zarówno emisje CO2, których źródłem są wspomniane produkty, jak również zawartość energii w tych produktach.
06.09.2011r. 12:39

Przedstawiono zagadnienia sterowania silnika tłokowego zasilanego gazem ziemnym przeznaczonym do pracy w systemie energetyki rozproszonej. Strategia sterowania opierają się o kilka czynników i nadąża za zmianami występującymi na rynku, a także brane są pod uwagę charakterystyki eksploatacyjne urządzenia. Strategia sterowania definiowana jest poprzez odpowiednią funkcję celu: np. praca na maksymalny zysk, maksymalną żywotność, itp. Przedstawiono wyniki symulacji dla silnika tłokowego dla wybranego rozkładu obciążeń dobowych z uwzględnieniem zmian w cenach paliwa oraz prądu.
Autor: Łukasz Szabłowski, Jarosław Milewski, Jerzy Kuta, Krzysztof Badyda ("Rynek Energii" - czerwiec 2011)
30.08.2011r. 08:32

Raport przedstawia obecny stan elektroenergetyki oraz propozycje kierunków jej rozwoju sektora w Polsce. Pokazuje m.in. w jaki sposób możemy tworzyć zrównoważony “energy-mix” zapewniający nam stabilność dostaw. Przedstawia szanse i zagrożenia związane z pozyskiwaniem energii przy użyciu różnych źródeł: energetyki konwencjonalnej, jądrowej, OZE czy kogeneracji. Zawiera informacje na temat funkcjonowania sieci, sytuacji odbiorców energii, a także finansowania inwestycji branżowych.
Autorzy: Marek Woszczyk, Hanna Trojanowska, Jan Rączka, Zdzisław Muras, Mariusz Swora, Henryk Kaliś, Mariusz Przybylik, Magdalena Śliwka ( www.instytutobywatelski.pl )

01.08.2011r. 14:26

Na kompleksowe, niezbędne inwestycje w sektorze elektroenergetycznym w ciągu najbliższych dwóch dekad będziemy zmuszeni przeznaczyć nominalnie niecałą dwukrotność polskiego budżetu centralnego po stronie dochodowej - 470 mld zł. Mówiąc obrazowo, aby wypełnić ten wymóg musielibyśmy na okres dwóch lat zamrozić wydatki państwa, godząc się przy tym na dotychczasowe obciążenia fiskalne - nie do zrobienia.
Autor: Jacek Sobański
("Nowa Energia" 3/2011)
29.07.2011r. 14:42

Pomimo ogromnych przeszkód finansowych i mentalnych w naszym społeczeństwie istnieje szansa, iż energetyka słoneczna znajdzie szerokie zastosowanie i pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej bez dewastacji środowiska naturalnego. Praca konkursowa zdobywcy I nagrody w kategorii szkoły ponadgimnazjalne ogólnopolskiego konkursu energetycznego pn. Odnawialne źródła energii - szansa na stabilizację klimatu i lepsze jutro!
Autor: Łukasz Kordas
26.07.2011r. 14:19

Przestarzałe magistrale ciepłownicze są problemem nie tylko ze względu na straty energii w przesyle. Określenie tytułu prawnego do urządzenia lub instalacji powoduje szereg obowiązków wynikających z Prawa ochrony środowiska i Prawa energetycznego.
Autor: Marcin Mykowski, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna
20.07.2011r. 13:38

Łączna liczba ok. 13 mln uprawnień do emisji została odblokowana poprzez niedawne zmiany legislacyjne i pozostaje do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców - m.in. tych, których instalacje działają w oparciu o energię ze źródeł odnawialnych.
Autor: Izabela Olechnowicz - Kierownik ds. Koordynacji Projektów, Carbon Engineering sp. z o.o., Grupa Consus
13.07.2011r. 11:25

Analiza porównawcza kosztów morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej oraz ich potencjału tworzenia miejsc pracy
Greenpeace
15.06.2011r. 14:42

Regulacje ustawy o podatku akcyzowym nie pozostawiają wątpliwości, iż podatnikiem akcyzy od energii elektrycznej pobranej nielegalnie jest podmiot, który dopuścił się kradzieży. Sytuacja ta nie zwalnia jednak przedsiębiorcy energetycznego, który stwierdził nielegalny pobór energii elektrycznej z pewnych wymogów o charakterze formalnym.
Autor: Piotr Paszek,doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. zo.o.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE