ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jest jak jest ale spróbujmy to zmienić
26.03.2013r. 13:08

Jerzy Łaskawiec
Uczestniczyłem ostatnio w kilku wydarzeniach związanych z omawianiem sytuacji obecnej i przyszłości w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Osoby z kierownictwa dużych grup energetycznych po raz pierwszy wypowiedziały się tak jednoznacznie w kwestii ekonomiki podejmowanych inwestycji w aktywa trwałe.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 3/2013)
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Energetyk 50 26.03.2013r. 14:05
Dobry,kolejny sygnał do odpowiedzialnych za przyszłość Kraju.Jak inwestować Panie Premierze?! Etapowi sternicy widzą jedynie koniec etapu i zawsze się będą usprawiedliwiali chwilowymi koniunkturami ekonomicznymi, losowymi lub ekologicznymi. Dla swoich potrzeb będą zawiązywać lub rozwiązywać rezerwy, regulować wynik itd. Ponieważ, większość sterników nie rozumie co to moc szczytowa systemu, porównuje się produkcję w kolejnych miesiącach i wyciąga wnioski z których wynika brak konieczności inwestowania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: DWK 26.03.2013r. 18:56
Drogi Jerzy, warto zadać pytanie - po co była konsolidacja, przecież od dawna wiadomo, ze bieżące ceny rynkowe i krótkookresowe sygnały z otoczenia nie mogą być brane do analiz przy inwestycjach, które będą pracowały 40 lat. cóż są warte obecne analizy naszych "gigantów" pozdrawiam
świątecznie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk_77 26.03.2013r. 18:49
Rozwiązaniem ma być "protektorat państwa" czyli subsydiowanie energetyki. Marzy się powrót do PRL. A może panie prezesie trzeba wprowadzić regulacje, w których komercyjne firmy będą działać dla zysku przy okazji zapewniając bezpieczeństwo?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ... dodając 27.03.2013r. 07:05
... padlinę do kiełbasy (to taka przenośnia)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca 27.03.2013r. 09:27
Co Ci się młody człowieku nie podoba w protektoracie państwa nad ostatnią w tym kraju strategiczną dla bezpieczeństwa państwa branżą. Jeżeli Twoja wizja państwa wygląda tak, że ono nie angażuje się w nic to wytłumacz mi po co nam ten sztab urzędników pochłaniających moje podatki? Roxejrzyj się po Europie i zobacz w jakich silnych gospodarczo krajach państwo odpuściło sobie energetykę i gdzie szewcy albo telefoniarze nią zarządzają? Pogoń za kasą przesłoniła Wam inne cele społeczne tylko dlatego, że nie potraficie ich przeliczyć na pieniądze a czasami ich wartość jest większa niż wartoś konta w banku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 05.04.2013r. 09:20
Istnieje tu kilka problemów.
1. Brak podstaw ekonomicznych do sfinansowania ogromnych wydatków z kredytu bakowego (itp.). Nie sposób po prostu sklecić biznesplanu dla żadnej inwestycji w energetyce (obecne koszty elektrowni i ceny na rynku).
2. Państwo w zasadzie nie ma środków na pomaganie (zadłużenie).
3. Przepisy UE zabraniają pomocy publicznej w obszary najtańsze, a takimi są elektrownie węglowe. To dlatego musieliśmy na siłę zniszczyć niezły mechanizm bezpieczeństwa państwa czyli KDT.
Taki los może spotkać każdy mechanizm wsparcia.
4. To co państwo może prawnie wspierać jest dużo droższe nie tylko od tego co mamy dziś, lecz także od nowych elektrowni węglowych.
To w zasadzie problem kwadratury koła, który próbuje się rozwiązać przy pomocy wytrychów takich jak opłaty za moc (moim zdaniem nie opłaty tylko przetargi, ale przy przetargach wcale nie muszą pojawiać się nowe moce). Zresztą jak by nie liczyć, przy długoterminowych dopłatach do mocy dochodzimy do zarzuconego KDT.
Na to wszystko nakłada się kolejny problem, problem lobbies, nacisków wewnętrznych i zewnętrznych graczy, potężnych grup interesów. Na to wszystko nakłada się ogromna niewiedza, zmienność prawa, różne bodźce ekonomiczne. Ja optymistą nie jestem. Mamy na dodatek słabe, zadłużone, niewydolne państwo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE