ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce: Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?
Organizator: Forum Energii
Enea - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaMATERIAŁY PROBLEMOWE

Efektywność finansowa bloku węglowego klasy 1000 MW na przykładzie elektrowni Ostrołęka C
04.12.2019r. 05:23

mgr inż. Sebastian Krupiński, dr Piotr Kuszewski, prof. dr hab. inż. Józef Paska ("Przegląd Elektrotechniczny" - 10/2019, referat przygotowany na XXV Konferencję Naukowo -Techniczną "Rynek Energii Elektrycznej REE 2019")
W ramach pracy dokonano oceny podstawowych czynników fundamentalnych rynku energii elektrycznej oraz przeprowadzono analizę efektywności finansowej węglowego bloku energetycznego klasy 1000 MW na przykładzie elektrowni Ostrołęka C. Analizę wykonano metodą Monte Carlo bazując na symulacjach funkcjonowania rynku energii elektrycznej w perspektywie do 2053 roku z wykorzystaniem modelu fundamentalnego rynku, który pozwolił na wyznaczenie warunków brzegowych do analiz efektywności finansowej projektu. Symulacje wykonano dla dwóch podstawowych scenariuszy: węglowego oraz zrównoważonego z energetyką jądrową, przy czym każdy ze scenariuszy był odzwierciedleniem zróżnicowanych polityk w zakresie ochrony klimatu.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Adam Klepacki 04.12.2019r. 09:11
Bardzo ciekawy artykuł. Tego typu analizy powinny być podstawą dla realizacji każdego dużego projektu w energetyce zawodowej i tak już pewnie jest choć może nie z uwzględnieniem metody Monte Carlo i kalkulacją w oparciu o 1000 prób. Moje spostrzeżenia do artykułu:
1) Poziom wymiany transgranicznej chyba powinien być zrobiony inaczej. Średnia z lat 2015-2018 nie odzwierciedla tego co dzieje się w roku 2019 i to znacznie. Jeśli zatem weźmiemy średnią i zwiększymy ją proporcjonalnie o fizyczną zdolność wymiany przewidywaną przez PSE (pytanie gdzie PSE podaje takie dane?) to w moim odczuciu i tak będzie daleko od tego co pokazuje rok 2019. Kolejne lata raczej nie zmienią tego co teraz obserwujemy a jeszcze kilka lat wstecz wydawało się to niemożliwe w myśl fizycznych zdolności przesyłowych.
2) Rys. 4 nie ma opisanych krzywych i trudno się zorientować który kolor do czego się odnosi.
3) Dość szczegółowo opisano model fundamentalny niemniej brakuje opisu kwestii działania jednostek nJWCD - w tej kategorii są naprawdę różne typy, od kogeneracji komunalnej i przemysłowej do PV, biogazowni i farm wiatrowych morskich i lądowych. Ponadto, brakuje opisu podejścia do upliftu cenowego, czyli różnicy między obliczonym kosztem krańcowym energii elektrycznej w systemie a rzeczywistą ceną w hurcie - ten element ma niebagatelny wpływ na wynik modelowania.
4) Wyniki analizy w postaci zamodelowanej średniej ważonej wolumenem ceny dla 2017 są OK, ale pytanie dlaczego model nie odzwierciedlił ceny 2018 i 2019, czyli rzeczywistych cen z giełdy na poziomie 240-270 PLN/MWh? Brak poprawnego odzwierciedlenia punktu wyjścia podważa trochę wyniki dla kolejnych lat symulacji.
5) Jeśli wykonano 1000 prób symulacji to może warto w wynikach pokazać rozkład uzyskanego NPV dla projektu i uzyskaną najbardziej prawdopodobną wartość.
Pozdrawiam autorów i gratuluję bardzo ciekawej i fachowej publikacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE