ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Grupa Lotos - Raport za I kwartał 2021 r.

Kiedy: 28 kwiecień 2021
Miejsce:
Organizator: Grupa Lotos
PKN Orlen - Raport za 1. kwartał 2021 roku

Kiedy: 29 kwiecień 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron zawiąże rezerwę na 1,1 mld zł związaną z blokiem 910 MW w Jaworznie
15.03.2021r. 17:31

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Tauron zakończył główne analizy w zakresie oszacowania na dzień 31 grudnia 2020 r. wysokości rezerwy na umowę rodzącą obciążenia, tj. wieloletnią umowę zakupu przez spółkę energii elektrycznej wytwarzanej w bloku 910 MW w Jaworznie. Przeprowadzone analizy wykazały zasadność utworzenia rezerwy w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 2020 r. w wysokości 1,1 mld zł.
Rezerwa utworzona zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe, została wyliczona do 2060 r. przy założeniu zakupu przez Tauron od spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) wolumenu energii elektrycznej wytworzonej przez blok 910 MW w Jaworznie po cenach określonych w umowie. Ceny sprzedaży energii elektrycznej przez Tauron przyjęto w oparciu o prognozy cen energii i kosztów NJGT oraz założenia biznesowe.

Tauron oraz NJGT zawarli z organem podatkowym uprzednie porozumienie cenowe (tzw. APA) dotyczące przyjętych w umowie zasad wyznaczania cen energii elektrycznej wytwarzanej przez blok 910 MW i będącej przedmiotem sprzedaży na rzecz Tauronu.

Tauron zwraca uwagę, że ujęcie przedmiotowej rezerwy nie wpływa na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej spółki.

Tauron szacuje, że łączny wpływ rezerwy oraz odpisów z tytułu utraty wartości i obniżenia wartości pożyczek na obniżenie jednostkowego wyniku finansowego netto Tauron Polska Energia za 2020 r. wyniesie 2,2 mld zł.

W lutym spółka informowała, że w raporcie jednostkowym za 2020 r. odpisy oraz obniżenie wartości bilansowej pożyczek będą miały wartość 1,12 mld zł i obniżą wynik netto o tę wartość.

Marek Wadowski, p.o. Tauronu, poinformował PAP Biznes, że rezerwa ta nie ma wpływu na sytuację finansową i płynnościową grupy i została zawiązana jedynie w jednostkowym sprawozdaniu na potencjalne skutki rozliczenia transakcji wewnątrzgrupowej.
"Wynika ona z realizacji wieloletniej umowy zakupu przez Tauron energii elektrycznej wytwarzanej w bloku 910 MW w Jaworznie. Rezerwa stanowi spełnienie wymogu rachunkowego polegającego na konieczności oszacowania potencjalnych skutków umowy, które mogą wystąpić w perspektywie 40 lat. Zawiązanie rezerwy ma więc charakter księgowy i pozostaje neutralne dla działalności operacyjnej i finansowej Grupy Tauron" - poinformował Wadowski w przesłanym PAP Biznes w poniedziałek komentarzu. Podał, że obecnie prognozowane trendy rynkowe wskazują na to, że blok 910 MW w perspektywie długoterminowej zachowa zakładaną rentowność.

"Blok 910 MW w Jaworznie to jeden z fundamentów bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, który jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Nowa jednostka Taurona pracuje w podstawie obciążenia Krajowego Systemu Energetycznego. Obecnie prognozowane trendy rynkowe wskazują na to, że blok 910 MW w perspektywie długoterminowej zachowa zakładaną rentowność" - poinformował Wadowski.

Ocenił, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na europejskim rynku energetycznym i w jego otoczeniu regulacyjnym nasiliły się procesy, które wpływają na sytuację ekonomiczną całego sektora energetycznego również w Polsce.

"Obserwujemy dynamiczny wzrost cen uprawnień emisji dwutlenku węgla, zaś europejski Zielony Ład zakłada kolejne coraz bardziej ambitne cele klimatyczne wdrażane już w najbliższych latach" - poinformował Wadowski.

Tauron zastrzega, że prezentowane wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.
Ostateczne wartości zostaną przedstawione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Tauronu za 2020 r., którego termin publikacji zaplanowano na 31 marca 2021 r.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Piotr von Wrocek 15.03.2021r. 20:45
To znaczy, że będą sprzedawać poniżej kosztów?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-03-2021r. 08:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 16.03.2021r. 16:01
To była tylko kwestia czasu. O tym, że ten blok nie ma szans być rentownym było wiadomo już na etapie podejmowania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE