ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Grupa Lotos - Raport za I kwartał 2021 r.

Kiedy: 28 kwiecień 2021
Miejsce:
Organizator: Grupa Lotos
PKN Orlen - Raport za 1. kwartał 2021 roku

Kiedy: 29 kwiecień 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE rozstrzygnął nabór na premię kogeneracyjną indywidualną
12.03.2021r. 17:08

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Oferty złożone przez PGE Energia Ciepła i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja wygrały ubiegłoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną. W sumie wysokość premii, jaka zostanie wypłacona firmom za blisko 18 TWh energii elektrycznej wytworzonej w procesie wysokosprawnej kogeneracji wynosi ponad 936 mln zł.
W grudniu 2020 r. Prezes URE ogłosił nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w nowych jednostkach kogeneracji lub w jednostkach znacznie zmodernizowanych o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 50 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią wynosiła 72 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 8,6 mld zł.

Rys.1Ilość energii elektrycznej w rozstrzygniętym w marcu br. naborze na premię kogeneracyjną indywidualnąW naborze złożono dwie ważne oferty. W marcu 2021 r. Prezes URE uzyskał komplet informacji o zaakceptowaniu przez obu oferentów wysokości wyliczonej premii kogeneracyjnej indywidualnej. W wyniku rozstrzygnięcia naboru premią kogeneracyjną indywidualną objęto blisko 18 TWh energii elektrycznej, a wartość premii wyniesie ponad 936 mln zł1. Oznacza to, że jednostki kogeneracji wykorzystały niecałe 11 proc. możliwego do rozdysponowania wsparcia.

Wsparcie uzyskały nowe jednostki kogeneracji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej ok. 238 MW, które zostaną wybudowane po dniu rozstrzygnięcia naboru. Premia dla tych jednostek będzie wypłacana w latach 2023-2039.

Rys.2
Wartość przyznanej premii kogeneracyjnej indywidualnej w rozstrzygniętym w marcu br. naborzeMinimalna wysokość premii kogeneracyjnej indywidualnej, jaka zostanie wypłacona uczestnikom, którzy wygrali nabór nie przekracza 44 zł/ MWh, zaś maksymalna - nie przekracza 56 zł/MWh2.
1 Wysokość oraz wartość premii, która będzie wypłacana może ulec zmianie w przypadku przyznania wytwórcom - po rozstrzygnięciu naboru - pomocy inwestycyjnej
2 Dz. U. z 2021 r. poz.144

Czytaj również:


- - -

Branża dyskutuje i komentuje
TOP3 tematów przyciągających uwagę naszych Czytelników
  1. Ministerstwo Gospodarki kieruje do konsultacji kolejną wersję projektu Polityki energetycznej Polski do 2030 roku
  2. Ruszyła rozbiórka konstrukcji wstrzymanej budowy elektrowni w Ostrołęce
  3. Fukushima w 10 lat po katastrofie. Czytelnicy CIRE dyskutują

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE