ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 4. kwartał 2020 roku

Kiedy: 4 luty 2021
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
PKN Orlen - Raport roczny za 2020 rok

Kiedy: 15 marzec 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Akcje PGNiG rosną kolejny dzień, ceny gazu w Europie na 2,5-letnich maksimach
13.01.2021r. 11:01

Akcje PGNiG rosną podczas środowej sesji prawie 4 proc., a od początku roku zyskały ponad 11 proc., gdyż ceny gazu w Europie są na najwyższym poziomie od 2,5 roku. Lekko zniżkuje z kolei Grupa Azoty, dla której drożejący gaz nie jest dobrą wiadomością.
"Uważamy, że przy obecnym makro największa przestrzeń do przeceny jest dla Grupy Azoty (również istotny negatywny wpływ przez CO2), w krótkim terminie słabiej może zachować się też PKN Orlen (wpływ na energetykę CCGT, petrochemię i koszt gazu w rafinacji). W średnim terminie widzimy dalszą przestrzeń do wzrostów na PGNiG" - napisał analityk Michał Kozak w raporcie Trigon DM.

Ceny gazu ziemnego w Europie znajdują się na 2,5-letnich maksimach. Europejski TTF spot i kontrakt 1M wzrosły we wtorek o prawie 18 proc. do 26,1 EUR/MWh, a kontrakt roczny o 2 proc., do 16,8 EUR/MWh.

Powodem są niskie temperatury w północno-zachodniej Europie, niższe dostawy LNG i względnie niższa wietrzność. W efekcie zapasy gazu w Europie są o 16 proc. niższe r/r, na poziomie 67 proc. pojemności.

Wpływ na ceny gazu mają również wyższe ceny CO2: 34,7 EUR/t (vs. 31 EUR miesiąc temu) i wyższe ceny węgla energetycznego (ARA spot: 74 USD/t vs. 65 USD miesiąc temu).
Z kolei w Azji cena gazu LNG wzrosła do kolejnych rekordowych poziomów powyżej 30 USD/mmBtu (vs. ok. 5 USD w 2020 r. i rekordowe 20 USD w 2013 r.). Powodem jest mroźna zima przekładająca się na wyższy popyt na gaz, problemy z uzupełnianiem zapasów, niskie dostawy LNG (wpływ na stawki czarterowe, rekordowy koszt dostawy LNG z USA do Azji).

W efekcie rosnących cen gazu w Europie od początku roku zyskują akcje PGNiG. W ciągu ostatnich kilku dni podrożały one ponad 11 proc., z czego podczas środowej sesji już prawie 4 proc. O godzinie 10.44 za jedną akcję gazowej spółki płacono 6,17 zł. Akcje PGNiG są obecnie najdroższe od drugiej połowy 2018 roku.

Lekko zniżkuje natomiast Grupa Azoty. Jej akcje kosztują w środę 30,1 zł, po spadku o 0,66 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE