ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 4. kwartał 2020 roku

Kiedy: 4 luty 2021
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
PKN Orlen - Raport roczny za 2020 rok

Kiedy: 15 marzec 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zysk netto jednostki dominującej PGE w III kwartale mniejszy niż rok wcześniej
18.11.2020r. 05:20 17.11.2020r. 19:09

Zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w trzecim kwartale 2020 r. 273 mln zł wobec 471 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. EBITDA wyniosła 1.546 mln zł wobec 1.677 mln zł przed rokiem i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami.
Zysk operacyjny grupy PGE wyniósł 469 mln zł wobec 621 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik EBITDA skorygowany o zdarzenia jednorazowe wyniósł 1.574 mln zł, czyli o 4 proc. mniej niż rok temu.

Spółka podała, że EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna wyniosła w trzecim kwartale 484 mln zł (spadek o 27 proc. rdr), a segmentu Dystrybucja 611 mln zł (wzrost o 2 proc.). Zysk EBITDA w Obrocie wyniósł 299 mln zł (wzrost o 407 proc. rdr), w segmencie Energetyka Odnawialna 110 mln zł (wzrost o 10 proc. rdr), a w segmencie Ciepłownictwo 115 mln zł (wzrost o 24 proc. rdr).

Przychody ze sprzedaży netto PGE wyniosły 10,32 mld zł wobec 9,34 mld zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 10 proc. rdr.

Jak wskazano w sprawozdaniu, w III kwartale krajowe zużycie energii obniżyło się w porównując rok do roku o ok. 0,5 TWh, a jednocześnie, wskutek rozpiętości cen oraz zwiększonej przepustowości dla wymiany równoległej miedzy Polska a grupa obejmującą Niemcy, Czechy i Słowację, import energii netto wzrósł o ok. 0,9 TWh rok do roku. W konsekwencji spadło zapotrzebowanie na energie generowana w elektrowniach konwencjonalnych opalanych węglem kamiennym i brunatnym - zaznaczyła spółka.

Po trzech kwartałach 2020 r. grupa PGE ma prawie 33,1 mld zł przychodów (wzrost o 20 proc. rdr), 4,35 mld zł EBITDA (spadek o 28 proc. rdr) i 415 mln zł straty netto jednostki dominującej wobec 2.173 mln zł zysku przed rokiem.

W ciągu 9 miesięcy 2020 r. krajowe zapotrzebowanie na energie obniżyło się o ok. 4,9 TWh rok do roku. Jednocześnie za sprawą silnej wietrzności generacja wiatrowa wzrosła o ok. 0,2 TWh, a import netto zwiększył się o ok. 2,8 TWh. W rezultacie do zbilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego potrzebna była mniejsza produkcja energii w elektrowniach opalanych węglem kamiennym - o ok. 7,2 TWh i węglem brunatnym - o ok. 3,2 TWh - wskazało PGE.

W trzech kwartałach 2020 roku średnia cena energii na Rynku Dnia Następnego TGE wyniosła 196 zł za MWh i była o 17 proc. niższa od średniej ceny notowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku 236 zł za MWh.
Według PGE, spadek cen energii był wypadkowa niższego zapotrzebowania na energie elektryczna, wynikającego z ogólnego spadku energochłonności polskiej gospodarki i wybuchu pandemii COVID-19 oraz pokrycia zapotrzebowania generacja z tańszych źródeł.

Nakłady na inwestycje wyniosły w grupie w III kwartale 1,264 mld zł i były o 34 proc. niższe rdr. Narastająco, nakłady wyniosły 3,77 mld zł, co oznacza spadek o 16 proc. rdr.

Wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł na koniec września 1,58x wobec 1,6x na koniec grudnia 2019 r.

Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły w trzecim kwartale 2,87 mld zł, a po trzech kwartałach 8,18 mld zł.

PGE podała w komunikacie prasowym, że wysoki poziom zakumulowanej gotówki w wysokości 3,3 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2020 r. pozwoli grupie na regulowanie nadchodzących płatności za uprawnienia do emisji CO2, realizację wymagającego programu inwestycyjnego grupy PGE oraz planowane akwizycje.

"Zarząd PGE konsekwentnie realizuje plan wzrostu rentowności grupy PGE. Na bieżąco analizujemy dane finansowe i operacyjne. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie identyfikować potencjalne ryzyka i nimi efektywnie zarządzać. Dzięki wprowadzanym programom optymalizacyjnym, w tym trudnym okresie, środki wypracowane z działalności operacyjnej w wysokości ponad 8 mld zł pozwoliły na sfinansowanie porównywalnego w skali roku poziomu wydatków inwestycyjnych oraz dodatkowo na częściową spłatę zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

"Zgodnie z naszą nową strategią, koncentrujemy się na stronie kosztowej. Liczę, że prowadzone działania efektywnościowe przyniosą wymierne korzyści" - dodał.

Jak podała PGE, spadek energochłonności polskiej gospodarki oraz rosnący import i przyrost produkcji z odnawialnych źródeł energii pozostawiają w systemie elektroenergetycznym mniej miejsca na produkcję konwencjonalną. W konsekwencji spada zapotrzebowanie na energię elektryczną z elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym na rzecz tańszych źródeł energii.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE