ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 4. kwartał 2020 roku

Kiedy: 4 luty 2021
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
PKN Orlen - Raport roczny za 2020 rok

Kiedy: 15 marzec 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG szacuje EBITDA w III kw. na 1,33 mld zł, powyżej konsensusu
28.10.2020r. 17:55 28.10.2020r. 17:25

PGNiG szacuje skonsolidowany wynik EBITDA w trzecim kwartale na 1,33 mld zł wobec 0,8 mld zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 1,18 mld zł.
Według szacunków, skonsolidowane przychody PGNiG spadły w trzecim kwartale do 6,39 mld zł z 7,03 mld zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes wskazywał na przychody na poziomie 6,33 mld zł.

Szacunkowy wynik operacyjny sięgnął 0,59 mld zł. Rok wcześniej było to 0,13 mld zł. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 0,37 mld zł.

Skonsolidowany wynik netto wzrósł do ok. 120 mln zł z ok. 10 mln zł rok wcześniej. Średnia prognoz analityków wskazywała na zysk w wysokości 211 mln zł.

Wynik EBITDA segmentu "Poszukiwanie i Wydobycie" spadł do 0,48 mld zł z 0,68 mld zł rok wcześniej, w tym wynik na odwiertach negatywnych i sejsmice oraz odpis aktualizacyjny skompensowały się. W segmencie "Obrót i Magazynowanie" zysk EBITDA wyniósł 0,63 mld zł wobec straty na poziomie 0,22 mld zł przed rokiem. EBITDA w segmencie dystrybucyjnym spadła do 0,36 mld zł z 0,42 mld zł, a w segmencie wytwarzania zysk wyniósł 0,04 mld zł wobec 0,02 mld zł straty rok wcześniej.

Spółka podała, że na szacunkowe wyniki w segmencie "Poszukiwanie i Wydobycie" miały, m.in. niższe rdr notowania produktów, w tym ropy naftowej oraz gazu, rozwiązanie odpisów aktualizujących majątek w kwocie ok. 45 mln zł oraz wzrost wolumenu wydobycia ropy naftowej o 56 tys. ton (61 proc. rdr).
W segmencie "Obrót i Magazynowanie" na wyniki wpłynęło: zastosowanie od 1 marca w rozliczeniach za gaz dostarczany na podstawie kontraktu jamalskiego formuły cenowej na podstawie wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie oraz istotny spadek ceny gazu na TGE, niższa o 10,6 proc. średnia cena za paliwo gazowe w taryfie detalicznej (od 1 lipca). PGNiG wskazało również na zawiązanie odpisu na zapasy gazu o wartości 5 mln zł - rok wcześniej spółka rozwiązała odpis zyskując 149 mln zł. Wynik na realizacji instrumentów zabezpieczających sięgnął 86 mln zł.

W segmencie dystrybucji wskazano na wyższą o 3,5 proc. taryfę dystrybucyjną, obowiązującą od 3 kwietnia, oraz wyższą średnią temperaturę w III kwartale 2020 r. o 0,5 stopnia Celsjusza rok do roku.

W dywizji "Wytwarzanie" koncern wskazał wyższą o 3,2 proc. taryfę obowiązującą PGNiG Termika (od 1 września) oraz o 9 proc. wyższą dla PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa (od 1 lipca). Na wyniki wpłynęły również wyższe przychody ze sprzedaży ciepła o 13 proc. rdr - nastąpiło to na skutek wyższej taryfy, pomimo wyższej średniej temperatury w III kwartale i niższych wolumenów produkcji ciepła.

Spółka podała, że prezentowane dane mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikacja raportu za trzeci kwartał planowana jest na 19 listopada.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE