ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 4. kwartał 2020 roku

Kiedy: 4 luty 2021
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
PKN Orlen - Raport roczny za 2020 rok

Kiedy: 15 marzec 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analityk DM BDM: strategia PGE uzależniona od wydzielenia aktywów; cel EBITDA na '30 raczej ostrożny
19.10.2020r. 13:55

Realizacja opublikowanej przez PGE nowej strategii rozwoju jest uzależniona od wydzielenia aktywów węglowych, a w tym zakresie brakuje jeszcze szczegółów - wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM. Jego zdaniem cel EBITDA w 2030 roku na poziomie ponad 6 mld zł nie wydaje się zbyt ambitny.
- Ogólne wrażenie jest pozytywne, bo strategia się pojawiła wcześniej niż zakładaliśmy. PGE nie czekała bowiem na publikację finalnego dokumentu PEP2040 i wyszła naprzód ze swoimi pomysłami, pokazała swoje kierunki rozwoju, a to się inwestorom podoba - skomentował snalityk.

Jednak zastrzegł, że trudno jednak ocenić strategię, bo kluczowym założeniem jej realizacji jest wydzielenie aktywów węglowych, a tych szczegółów nie znamy i poznamy je - według zapowiedzi - do końca roku. - Bez tego mechanizmu ta strategia jest niewykonalna - podkreśla Krystian Brymora.

Zwraca on również uwagę, że pierwsze liczby odbiegają lekko od założeń analityków DM BDM. - Patrząc na EBITDA, czy CAPEX, jeśli wydzielimy aktywa węglowe. CAPEX w okresie 2021-2030 jest o ok. 15 mld zł wyższy niż zakładaliśmy. Z kolei cel EBITDA w 2030 roku ponad 6 mld zł nie wydaje się szczególnie ambitny, patrząc na skalę planowanych projektów OZE. Jest raczej ostrożny i lekko poniżej naszych oczekiwań - podsumowuje.

Polska Grupa Energetyczna podała w strategi, ze chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii z OZE.
Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym ma wynieść 85 proc., a OZE stanowić będzie 50 proc. energii.

Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wynieść mają 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypada na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, zeroemisyjne źródła kogeneracyjne). Jak podano, kolejnym najistotniejszym obszarem wydatków będzie działalność regulowana obejmująca infrastrukturę sieciową i niskoemisyjne źródła kogeneracyjne.

Strategia przewiduje, że EBITDA grupy przejściowo spadnie w wyniku wydzielenia aktywów węglowych i w 2025 roku wyniesie ponad 5 mld zł, a w 2030 roku ponad 6 mld wobec ok. 7 mld zł obecnie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE