ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: wyniki Orlenu w II kwartale trudne w ocenie, problemem pozostaje sytuacja makro
30.07.2020r. 09:14

Oczyszczona EBITDA LIFO PKN Orlen w drugim kwartale wyniosła prawie 800 mln zł, ale analitycy wskazują na trudność w interpretacji tego wyniku ze względu na liczne korekty i odpisy. Ich zdaniem, ryzykiem dla spółki pozostaje w dalszym ciągu trudna sytuacja makroekonomiczna.
Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ wskazuje, że trudno jest interpretować wyniki Orlenu w drugim kwartale bez bardzo szczegółowego zagłębienia się w kwestie księgowe. Może to powodować problemy w ocenie dla inwestorów giełdowych.

"W naszej ocenie oczyszczona EBITDA LIFO w drugim kwartale wyniosła 2,2 mld zł. W przeciwieństwie do spółki my wyłączamy z wyników efekt rotacji zapasów na 800 mln zł i efekt hedgingu na 518 mln zł. Biorąc to pod uwagę uważamy, że wyniki Orlenu są dobre i powinno to zostać docenione przez rynek, ale może potrwać, zanim inwestorzy zrozumieją wszystkie niuanse tego kwartału" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk.

"Zaskoczenie in plus jest w segmencie rafineryjnym, bo tam jest cały efekt hedgingu i rotacji zapasów. Pozostałe segmenty nie różnią się wiele od naszych oczekiwań" - dodał analityk DM BOŚ.

Na trudności w interpretacji wyników kwartalnych Orlenu wskazuje też Michał Kozak z Trigon DM.

"Wyniki na pierwszy rzut oka wydają się bardzo słabe, zwłaszcza w rafinacji, jednak jeśli oczyścilibyśmy je o efekt na droższych warstwach ropy (tak jak w przypadku Lotosu, nie-cashowy, wynikający z przestojów oraz spadku cen ropy), to wynik byłby lepszy od konsensusu (nawet o 0,6-0,9 mld zł; znamy tylko dynamikę efektu rdr: -0,9 mld zł) i powinien być odczytany pozytywnie" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

W ocenie Kamila Kliszcza z DM mBanku wyniki Orlenu w drugim kwartale są jednak raczej rozczarowujące.

"Oczyszczona EBITDA LIFO jest bliska oczekiwaniom rynkowym po wyłączeniu działalności hedgindowej, chociaż trudno jest oceniać, czy cały wynik 300 mln zł z tej pozycji odnosi się do drugiego kwartału. Oczekujemy lekko negatywnej reakcji rynku" - napisał Kamil Kliszcz w porannym raporcie DM mBanku.
Zdaniem Łukasza Prokopiuka najistotniejsze w przypadku akcji firm paliwowych, w tym Orlenu, jest oczekiwanie na działania akwizycyjne płockiego koncernu. Orlen ma już warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos, zapowiedział też konsolidację z PGNIG. W tym kontekście wyniki i trudne w dalszym ciągu otoczenie makroekonomiczne są nieco mniej istotne.

"Co do marż to jesteśmy bardzo dużymi pesymistami i piszemy o tym już od dawna. Nie oczekiwałbym znaczącej poprawy w kolejnych kwartałach. Ten argument utwierdza nas w przekonaniu, że należy niedoważać Orlen, a przeważać Lotos i PGNiG. Prawdopodobnie Orlen będzie chciał kupić 100 proc, akcji Lotosu, a w tym momencie makro ma mniejsze znaczenie" - powiedział analityk DM BOŚ.

Oczyszczona EBITDA LIFO grupy PKN Orlen (bez przeceny zapasów, NRV) w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 796 mln zł, a łącznie z dodatnim wpływem przeceny zapasów sięgnęła 2 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej. Konsensus PAP Biznes zakładał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniesie 1,18 mld zł.

EBITDA LIFO przed oczyszczeniem wyniosła w drugim kwartale 5,7 mld zł, co oznacza wzrost rdr o 3 mld zł. Jest to wynik przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów trwałych w wysokości 1146 mln zł i uwzględniający zysk na okazyjnym nabyciu akcji Energi w wysokości 3,69 mld zł.

Ujemny wpływ na poziom EBITDA miały niższe wolumeny sprzedaży, pogorszenie makro, wykorzystanie historycznych warstw zapasów, niższe marże w hurcie oraz niższe marże pozapaliwowe w detalu. Dodatnio wpłynęła natomiast konsolidacja wyników Grupy Energa oraz przecena zapasów (NRV).

Przychody grupy w drugim kwartale wyniosły 17,01 mld zł i zanotowały spadek o 42 proc. rdr w efekcie niższych notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych na skutek spadku cen ropy oraz spadku wolumenów sprzedaży.

Zysk netto grupy PKN Orlen zwiększył się w drugim kwartale o 2,4 mld zł, do 3,99 mld zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE