ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen spodziewa się poprawy marży rafineryjnej w drugiej połowie roku
30.07.2020r. 07:32

PKN Orlen spodziewa się poprawy marży rafineryjnej w drugiej połowie roku ze względu na mniejszą dynamikę wzrostów cen ropy oraz konsolidacji w globalnym przemyśle rafineryjnym - podał Orlen w prezentacji wynikowej. Marże petrochemiczne powinny utrzymać się na poziomie około 800 euro za tonę.
PKN Orlen oczekuje, że cena ropy Brent utrzyma się w kolejnych kwartałach na poziomie ok. 40 USD/bbl.

"Prognozowany wzrost popytu na ropę w efekcie ożywienia gospodarczego przełoży się na spadek zapasów ropy, które obecnie są 3-4 razy większe niż w 2015 r." - napisano w prezentacji.

Dodatkowo możliwe jest poluzowanie restrykcyjnego podejścia OPEC+ do redukcji wydobycia oraz wzrost wydobycia w USA.

"Oczekujemy poprawy marży rafineryjnej w drugiej połowie roku (scenariusz "V") ze względu na mniejszą dynamikę wzrostów cen ropy oraz konsolidacji w globalnym przemyśle rafineryjnym wymuszonej czynnikami ekonomicznymi (nadwyżka mocy rafineryjnych, będących efektem dostosowań do regulacji IMO przy spadku popytu z powodu COVID-19), co przełoży się na wzrost marż w rafineriach, które utrzymają się na rynku" - napisano w prezentacji.

Orlen oczekuje też, że marże petrochemiczne utrzymają się na poziomie ok. 800 EUR/t.

"Petrochemia jest zależna od aktywności gospodarczej, która silnie spadła, jednakże w Europie, która jest importerem wielu bazowych petrochemikaliów otworzyły się możliwości zbytu produkcji lokalnej z powodu załamania importu" - napisano.

Na razie w trzecim kwartale 2020 roku modelowa marża downstream, marża petrochemiczna i marża rafineryjna łącznie z dyferencjałem spadają w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku.
Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wraz z dyferencjałem Brent/Ural spada o 2,4 USD za baryłkę do 0,9 USD/bbl. Z kolei sam dyferencjał Ural/Brent wynosi minus 0,9 USD/bbl wobec 3,2 USD/bbl kwartał wcześniej.

Modelowa marża rafineryjna bez dyferencjału spada do 1,8 USD/bbl z 3,2 USD/bbl w II kwartale.

Modelowa marża petrochemiczna spada do 798 euro na tonę z 846 euro na tonę kwartał wcześniej.

Modelowa marża downstream spada do 5,0 USD/bbl z 7,3 USD/bbl w I kwartale 2020 r.

Średnia cena ropy Brent rośnie do 43 USD/bbl z 30 USD/bbl kwartał wcześniej.

Prezentowane przez PKN Orlen dane na temat marż zawierają informacje dostępne dla spółki do dnia 24 lipca 2020 r.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE