ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdarzenia księgowe powiększą EBITDA grupy PKN Orlen w II kw. o ok. 5 mld 660 mln zł
27.07.2020r. 18:20

PKN Orlen w wynikach II kwartału odwróci odpisy aktualizujące wartość zapasów w kwocie ok. 2 mld 103 mln zł netto, odnotuje zysk z tytułu okazyjnego nabycia akcji Energa w wysokości ok. 3 mld 690 mln zł i ujmie odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w Orlen Upstream na ok. 133 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.
Zdarzenia księgowe PKN Orlen powiększą EBITDA grupy w II kwartale o ok. 5 mld 660 mln zł, a liczone według LIFO o ok. 4 mld 764 mln zł.

PKN przewiduje odwrócenie netto odpisów aktualizujących wartość zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania w kwocie ok. 2 mld 103 mln zł (ok. 1 mld 207 mln zł wg LIFO). Oszacowana wartość odwrócenia odpisów zwiększy skonsolidowaną EBITDA za II kwartał 2020 r. W sprawozdaniu jednostkowym odwrócenie odpisów powiększy EBITDA o ok. 989 mln zł.

"Powodem odwrócenia odpisów jest wzrost cen ropy w II kwartale 2020 r. oraz wzrost cen sprzedaży produktów wynikający ze stopniowej poprawy sytuacji popytowej w związku z odmrażaniem gospodarek światowych" - napisano w komunikacie.

PKN zakłada ponadto, że odnotuje zysk z tytułu okazyjnego nabycia akcji Energa w wysokości ok. 3 mld 690 mln zł.

"Zysk z tytułu okazyjnego nabycia zostanie rozpoznany w ramach tymczasowego rozliczenia transakcji nabycia akcji Energa i stanowi nadwyżkę udziału PKN Orlen w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych Grupy Energa nad ceną nabycia akcji" - napisano w komunikacie.
PKN podał, że wartość ta zwiększy skonsolidowaną EBITDA za II kwartał 2020 r.

Dodatkowo PKN Orlen przewiduje, że w wynikach utworzy odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych w Orlen Upstream na ok. 133 mln zł

"Oszacowana kwota odpisów wynika z decyzji o zrzeczeniu się koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze Bieszczady" - napisano w komunikacie. Kwota ta pomniejszy wysokość skonsolidowanej EBITDA za II kwartał 2020 r.

Raport półroczny PKN Orlen opublikuje 30 lipca br.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Księgowy 28.07.2020r. 09:02
Księgowi wiedzą, że tworzenie odpisów i ich odwracane nie są wynikiem ich decyzji i wyboru. Księgi odzwierciedlają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE