ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trigon DM wydał rekomendacje dla akcji Enei i Taurona
24.07.2020r. 13:12

Analitycy Trigon DM, w raporcie z 16 lipca, wydali rekomendację "kupuj" dla Tauronu i Enei. Akcję Tauronu wycenili na 3,1 zł, a dla Enei wyznaczyli cenę docelową na poziomie 8,8 zł.
W piątek ok. godz. 13.00 kurs Tauronu wynosi 2,97 zł, a akcja Enei kosztuje 7,91 zł.

"Problemy strukturalne sektora energetycznego w Polsce i niedopasowanie jego mixu paliwowego względem trendów w Europie postawiły Zarządy Spółek i Skarb Państwa przed pytaniem: jak długo jeszcze można zaklinać rzeczywistość? Pomysł CEO PGE o wydzieleniu aktywów węglowych, a następnie pozytywne komentarze ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) dały inwestorom nadzieję na uzdrowienie sektora" - napisano w raporcie Trigon DM.

"Problemy z tańszym finansowaniem na inwestycje w OZE i pogarszające się marże w wytwarzaniu, czego przyczyną jest m.in. brak restrukturyzacji górnictwa, prawdopodobnie wymogą zmiany w energetyce, której obecny kształt może doprowadzić do trwałej utraty konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym energetycznego, lub uzależnienie od importu energii elektrycznej" - dodano.
Analitycy oceniają powodzenie pomysłu mającego na celu "spin-off" aktywów węglowych ze spółek energetycznych do osobnej spółki zarządzanej przed podmiot Skarbu Państwa konserwatywnie z 50 proc. prawdopodobieństwem, co - ich zdaniem - diametralnie zmienia obraz wyceny Tauronu.

"Jako najsłabsza bilansowo spółka energetyczna, TPE ma największą ekspozycję na wydzielenie aktywów. W przypadku Enei, posiadającej rentowne wydobycie węgla w Bogdance oraz elektrownie o lepszej pozycji w +merit order+, temat spin-offu nie zmienia istotnie wyceny spółki, jednak walor powinien skorzystać na re-ratingu całego sektora, w przypadku decyzji właścicielskich wskazujących na racjonalną wizję energetyki krajowej" - napisano.

Jak podano, największym czynnikiem ryzyka dla scenariusza Trigon DM jest rezygnacja rządu z restrukturyzacji górnictwa i wydzielenia aktywów węglowych do osobnej spółki.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Piotr von Wrocek 24.07.2020r. 13:55
Szklana kula?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE