ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBI sfinansuje ogromną elektrownię fotowoltaiczną
09.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt na budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, którą zbuduje hiszpański koncern energetyczny Iberdrola. EBI wcześniej zaangażował się w finansowanie także innych projektów Iberdroli - w tym obecnie największej europejskiej elektrowni PV, którą Hiszpanie uruchomili przed kilkoma miesiącami.
Europejski Bank Inwestycyjny chętnie angażuje się w projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii realizowane przez hiszpański koncern energetyczny Iberdrola.

Wcześniej EBI wziął udział w finansowaniu wycenionej na 290 mln euro największej europejskiej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, którą Iberdrola uruchomiła w tym roku w hiszpańskim regionie Estremadura.

Teraz farma fotowoltaiczna o nazwie Núñez de Balboa jest już w pełni operacyjna i w skali roku ma produkować około 832 GWh energii elektrycznej. Składa się na nią 1,43 mln modułów fotowoltaicznych połączonych ze 115 falownikami. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów - Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI.

Kredyty dla tego projektu zostały przyznane przez EBI mimo braku państwowych gwarancji sprzedaży energii. Iberdrola zapewniła sobie przyszłe przychody, podpisując komercyjne, wieloletnie umowy PPA z prywatnymi odbiorcami. Są wśród nich hiszpański bank Kutxabank, firma telekomunikacyjna Euskaltel oraz sieć sklepów Uvesco.

Teraz Europejski Bank Inwestycyjny angażuje się w finansowanie kolejnych projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii, które Iberdrola zrealizuje w Hiszpanii.

EBI oraz hiszpański państwowy bank Instituto de Crédito Oficial (ICO) przyznały Iberdroli kredyty w wysokości odpowiednio 600 mln euro oraz 200 mln euro na rozwój portfela ponad 20 inwestycji w OZE o łącznej mocy 2 GW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około miliona hiszpańskich gospodarstw domowych.
W tym uwzględniono finansowanie m.in. ogromnej farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 328 MW, która ma powstać w pobliżu miast Ceclavín i Alcántara położonych w regionie Estremadura.

Projekty finansowane przez EBI oraz ICO zostaną zrealizowane w kilku regionach Hiszpanii. EBI podkreśla, że chodzi głównie o regiony przechodzące transformację.

Realizacja tych inwestycji ma skutkować utworzeniem 3 tysięcy bezpośrednich miejsc pracy do roku 2023.

Pod koniec ubiegłego roku Iberdrola ogłosiła przy okazji odbywającego się Madrycie szczytu klimatycznego COP25, że w 2020 roku wyłączy swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe, które znajdują się w Hiszpanii, a także zwiększy inwestycje w energetyce odnawialnej.

Iberdrola zapowiedziała ponadto, że w regionach, w których znajdują się jej ostatnie elektrownie na węgiel, zbuduje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW.

Hiszpański koncern deklaruje, że do 2022 roku uruchomi tylko na Półwyspie Iberyjskim odnawialne źródła energii o mocy 3 GW, a do roku 2030 moc nowych instalacji OZE Iberdroli ma tam wzrosnąć o 10 GW. Te inwestycje mają skutkować utworzeniem 20 tys. miejsc pracy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE