ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 1. półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
Energa - Raport za I półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: EnergaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Białorusi: są ustalenia w sprawie renegocjacji kredytu na elektrownię jądrową
26.06.2020r. 17:56

Zapadły wszystkie potrzebne decyzje w sprawie zmiany warunków rosyjskiego kredytu dla Białorusi na budowę elektrowni jądrowej w Ostrowcu - poinformowała w piątek służba prasowa rządu Białorusi.
"Wszystkie niezbędne decyzje zapadły i obecnie trwają finalne procedury wewnętrzne" - poinformowano.

W piątek z inicjatywy strony białoruskiej odbyła się rozmowa telefoniczna premierów obu krajów, Ramana Hałouczanki i Michaiła Miszustina.

22 czerwca rząd Rosji zatwierdził projekt protokołu zmian w umowie kredytowej z 2011 r. Dotyczy ona pożyczki na budowę elektrowni, której wykonawcą jest Rosatom.

Rosja udzieliła Mińskowi w 2011 r. kredytu w wysokości "do 10 mld dolarów". Ze środków rosyjskich ma pochodzić 90 proc. finansowania, pozostałe 10 proc. ma zapewnić Białoruś.

Nowy dokument przewiduje wydłużenie okresu korzystania z pożyczki o dwa lata, do końca 2022 r., przesunięcie rozpoczęcia okresu spłaty - również o dwa lata - na 1 kwietnia 2023 r., a także zmianę oprocentowania na stałą stawkę 3,3 proc. w skali roku.

O renegocjację warunków kredytu zabiegał Mińsk.
"Prosimy o odsunięcie w czasie rozpoczęcia spłaty kredytu. Dodatkowo prosimy o to, by nie ponosić dodatkowych obciążeń, wydłużyć okres kredytowania i obniżyć nieco stopę oprocentowania, by była mniej więcej na poziomie tych kontraktów, które Rosatom ma z partnerami w innych krajach" - mówił w lutym ówczesny wicepremier Dzmitry Krutoj.

Argumentował on wówczas m.in., że opóźnia się planowany termin rozpoczęcia eksploatacji elektrowni, co jest podstawą do zmiany warunków kredytowania.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, każdy z reaktorem o mocy do 1200 megawatów.

Uruchomienie pierwszego reaktora zapowiadano najpierw na 2019 r., jednak termin ten był już kilka razy przesuwany.

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kWh energii elektrycznej rocznie.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE