ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 1. półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
Energa - Raport za I półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: EnergaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmiany dotyczące ulg w opłatach za energię dla emerytów Taurona - od przyszłego roku
02.06.2020r. 16:36

Emeryci i renciści spółek Tauron Dystrybucja i Tauron Dystrybucja Pomiary zachowają w tym roku ulgi w opłatach za energię elektryczną na dotychczasowych zasadach. Od 2021 r. możliwość, wartość i zasady wypłat mają być ustalane corocznie w drodze odrębnych porozumień - wynika z informacji Taurona.
22 maja Tauron poinformował o podpisaniu porozumienia ze związkowcami dotyczącego zmian w zakresie wypłat ekwiwalentu pieniężnego za ulgowe korzystanie z energii elektrycznej przez byłych pracowników obu spółek. Dzięki temu ich zarządy będą mogły rozwiązać 350 mln zł rezerw utworzonych na ten cel. We wtorek przedstawiciele Taurona odpowiedzieli na pytania PAP dotyczące szczegółów tej operacji.

"25 maja 2020 r. protokoły dodatkowe (do układu zbiorowego pracy - PAP) zostały złożone w Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie celem rejestracji, po której mamy dokonać rozwiązania rezerw. Rejestracja powinna nastąpić w ciągu 30 dni od złożenia. Po rejestracji protokołów podjęte zostaną działania formalne związane z rozwiązaniem rezerw" - poinformował rzecznik spółki Łukasz Zimnoch.

Dotychczas emeryci i renciści ze spółek Taurona, na mocy układu zbiorowego, mogli liczyć na coroczny ekwiwalent pieniężny za ulgowe korzystanie z energii elektrycznej - w tym roku w obu spółkach do tego świadczenia uprawnionych jest łącznie ponad 7,7 tys. osób, a roczna wartość ekwiwalentu to prawie 11,9 mln zł, czyli 1539 zł na jednego uprawnionego - w 2020 r. środki te będą wypłacone.

"Zmiany dotyczące ekwiwalentu wchodzą w życie w 2021 r. W 2020 r. ekwiwalent jest wypłacany na dotychczasowych zasadach" - zapewnił rzecznik.
Przedstawiciele Grupy Tauron wskazują, iż podpisane ze związkowcami porozumienia nie wykluczają możliwości przyszłych wypłat ekwiwalentu pieniężnego dla byłych pracowników, jednak decyzja, wartość i zasady wypłat będą ustalane corocznie w drodze odrębnego porozumienia.

Ustalone w porozumieniu ze stroną społeczną zmiany zasad dotyczących ekwiwalentu pozwolą na rozwiązanie 350 mln zł utworzonych w związku z tym rezerw. Kwota rezerwy jest tak duża, ponieważ - zgodnie z przepisami - została ona utworzona na zobowiązanie wypłaty ekwiwalentu nie tylko dla obecnych, ale również przyszłych emerytów firmy - na kilkadziesiąt lat do przodu. Zmiana zasad ustalania ekwiwalentu sprawia, że tak duże rezerwy nie będą już wymagane.

Jak informował wcześniej Tauron, negocjacje dotyczące wypłat ekwiwalentu pieniężnego za ulgowe korzystanie z energii trwają również w innych spółkach Grupy. Jeżeli zakończą się podpisaniem porozumień, możliwe będzie rozwiązanie kolejnych ok. 90 mln zł zawiązanych wcześniej rezerw.

W związku z pandemią koronawirusa wcześniej zawarto już porozumienia ze związkowcami dotyczące trzymiesięcznego obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń pracowników o 20 proc. (w spółce Tauron Wydobycie) oraz o 10 proc. (w Tauron Wytwarzanie). Tym samym obie spółki mogą ubiegać się o środki z rządowej tarczy antykryzysowej.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Emeryci z energetyki 03.06.2020r. 08:20
Ekwiwalent energetyczny jest stosowany w spółkach energetycznych na terenach Polski od 1935 roku jako dodatek do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE