ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fitch: stabilna perspektywa ratingów Taurona
21.05.2020r. 11:37 21.05.2020r. 11:09

Fitch obniżył długoterminowe ratingi Tauronu w walucie krajowej i zagranicznej do "BBB-" z "BBB". Perspektywa ratingów jest stabilna - podała agencja w komunikacie prasowym.
Jak podał Fitch, obniżka ratingów odzwierciedla straty spółki w segmencie wydobywczym, opóźnienie oddania do eksploatacji nowego bloku w Jaworznie i niższe zapotrzebowanie na energię z powodu kryzysu gospodarczego wynikającego z pandemii.

"Nowy rating jest na poziomie inwestycyjnym i nie powinien wpłynąć na zaufanie inwestorów wobec Taurona. Ta ocena to przede wszystkim wynik makroekonomicznych konsekwencji pandemii koronawirusa, które ograniczają popyt na energię elektryczną w Polsce i na świecie" - ocenił Marek Wadowski, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. finansów, w komentarzu przesłanym PAP Biznes. W 2019 roku poziom dźwigni finansowej netto opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO wyniósł w Tauronie 4,3x. Fitch przewiduje, że w tym roku pozostanie on powyżej 4,0x, a w latach 2021-24 może wynieść średnio 3,7x.

Agencja wskazuje, że dźwignia pozostanie wysoka z powodu planowanych nakładów inwestycyjnych i akwizycji związanych z transformacją energetyczną. Spółka może przeprowadzić pewne dezinwestycje, np. biznesu ciepłowniczego, ale nie jest to uwzględnione w ratingu.

Jak dodano w komunikacie Fitch, wydobycie jest segmentem o największym ryzyku i wpływa negatywnie na profil kredytowy spółki.

- Nowy rating jest na poziomie inwestycyjnym i nie powinien wpłynąć na zaufanie inwestorów wobec Taurona. Ta ocena to przede wszystkim wynik makroekonomicznych konsekwencji pandemii koronawirusa, które ograniczają popyt na energię elektryczną w Polsce i na świecie - mówi Marek Wadowski wiceprezes Tauron Polska Energia ds. finansów.
- Nasza organizacja realizuje od ubiegłego roku Zielony Zwrot, dzięki czemu do 2030 roku chcemy oprzeć swoje wytwarznie w 65 proc. na Odnawialnych Źródła Enegii. W pierwszym kwartale tego roku zwiększyliśmy prawie dwukrotnie wynik EBITDA z OZE, co doceniają inwestorzy - wyjaśnia CFO Grupy Tauron.

- Kluczowy dla nas wskaźnik długu do EBITDA utrzymujemy na bezpiecznym poziomie, a kwota dostępnego finansowania wynosi obecnie ponad 2 mld złotych. W najbliższym czasie zakończymy inwestycję w blok parowo-gazowy w Stalowej Woli, w listopadzie planujemy uruchomić blok 910 MW w Jaworznie. Najbardziej kapitałochłonne inwestycje w obszarze wytwarzania zakończymy więc w tym roku - dodaje wiceprezes Taurona.

"Nasza organizacja realizuje od ubiegłego roku Zielony Zwrot, dzięki czemu do 2030 roku chcemy oprzeć swoje wytwarzanie w 65 proc. na odnawialnych źródła energii. W pierwszym kwartale tego roku zwiększyliśmy prawie dwukrotnie wynik EBITDA z OZE, co doceniają inwestorzy. Kluczowy dla nas wskaźnik długu do EBITDA utrzymujemy na bezpiecznym poziomie, a kwota dostępnego finansowania wynosi obecnie ponad 2 mld złotych" - powiedział wiceprezes Tauronu Marek Wadowski.

Dodał, że w najbliższym czasie zakończona zostanie inwestycja w blok parowo-gazowy w Stalowej Woli, a w listopadzie planowane jest uruchomienie bloku 910 MW w Jaworznie.

"Najbardziej kapitałochłonne inwestycje w obszarze wytwarzania zakończymy więc w tym roku" - powiedział Wadowski.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ciekaw 21.05.2020r. 21:06
Czy nie jest tak ze literalnie minimalny rating jaki honoruje PSE przy zabezpieczeniach to BBB?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE