ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółka Elektrownia Ostrołęka dokonała odpisów na ponad 1 mld zł
19.05.2020r. 22:31

Elektrownia Ostrołęka, budująca elektrownię węglową Ostrołęka C, dokonała odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w łącznej wysokości 1,03 mld zł - poinformowała w komunikacie Energa, która jest jednym z udziałowców Elektrowni Ostrołęka. Odpisy obniżą wynik netto grupy za 2019 r. 443 mln zł.


Odpisy są efektem przeprowadzonego testu na utratę wartości majątku trwałego w związku z aktualizacją założeń biznesowych projektu budowy bloku C o mocy ok. 1000 MW opartego o technologię węglową.

Uwzględnienie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Energa udziału w stracie Elektrowni Ostrołęka spowodowało obniżenie wartości inwestycji w tę spółkę do wartości zero zł.

"Szacowany wpływ powyższych zdarzeń na skonsolidowany wynik netto Grupy Energa za 2019 r. wynosi minus 443 mln zł, a na jednostkowy wynik netto Energa za 2019 r. minus 453 mln zł" - napisano w komunikacie.

W obu przypadkach jest to zdarzenie o charakterze niegotówkowym, pogarszające wynik netto bez wpływu na EBITDA.
PKN Orlen we wtorek zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w budowę Elektrowni Ostrołęka, ale wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym zamiast na węglu.

PKN Orlen zadeklarował także swoją gotowość do rozmów z udziałowcami spółki realizującej inwestycję, czyli z Energą oraz Eneą co do formy, zakresu i sposobu zaangażowania.

PKN Orlen posiada 80 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, co odpowiada 85 proc. głosów na walnym. Energa posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka, która realizuje inwestycję. Drugie 50 proc. ma Enea.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jerlat 24.05.2020r. 16:17
Ciekawe czy ktoś za to odpowie....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE