ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: 10 mln euro z Funduszy Norweskich na OZE
19.05.2020r. 15:48

Ponad 10 mln euro z Funduszy Norweskich jest na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w małych elektrowniach wodnych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak podał resort, ruszają dwa kolejne nabory w programie "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG. Dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln euro będzie można przeznaczyć na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w istniejących małych elektrowniach wodnych.

"Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu to największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy - mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznacza, że głównym celem programu jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, poprawa jakości powietrza, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej.

Budżet pierwszego naboru, czyli "Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)" wynosi 7,3 mln euro. Jego celem - jak napisano - jest "zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii głębokiej w miejscach, w których potwierdzono obecność opłacalnych ekonomicznie źródeł i możliwość ich wykorzystania do celów grzewczych lub energetycznych".

Drugi nabór - "Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)"- dysponuje budżetem w wysokości 3 mln euro, a jego celem jest zwiększenie efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz modernizacja istniejących małych elektrowni wodnych (do 2 MW) .
Jak wskazano, termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w obu naborach rozpoczyna się 1 lipca 2020 r. i potrwa do 30 października 2020 r.

Dodano, że za nabory odpowiada Ministerstwo Klimatu wraz z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Operator Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

Fundusze Norweskie i fundusze EOG, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej - krajom bałtyckim i państwom Europy Środkowej i Południowej. W zamian za finansowe wsparcie, państwa-darczyńcy mają dostęp do rynku wewnętrznego UE.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 19.05.2020r. 22:20
To nie ma sensu, bo energii geotermalnej nie ma w Polsce (no może trochę u ojca dyrektora), a na elektrownie wodne... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 20.05.2020r. 11:01
No tak bo pewnie lepsze są domowe kopciuchy na węgiel .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE