ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przychody Polenergii ostro w dół, ale zyski w górę
19.05.2020r. 06:20

Przychody ze sprzedaży Polenergii w pierwszym kwartale 2020 roku spadły o prawie 36 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, ale spółka odnotował znaczny wzrost zysków.
W opublikowanym w poniedziałek raporcie za pierwszy kwartał Polenergia podała, że miała 459 mln zł przychodów, wobec 714,7 mln zł przed rokiem.
Spadek przychodów spółka tłumaczy niższymi przychodami segmentu obrotu i energetyki konwencjonalnej, skompensowanymi częściowo przez wyższe przychody w segmencie farm wiatrowego.

Skorygowana EBITDA wyniosła 94,1 mln zł wobec 80,3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 68,6 mln zł, w porównaniu do 54,3 mln zł przed rokiem. Skorygowany zysk netto wyniósł 51,1 mln zł wobec 40 mln zł w pierwszym kwartale 2019 roku.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy prognozowali przychody w przedziale 684,3-708,5 mln zł, zysk EBITDA 94,5-98,8 mln zł, EBIT 69,5-73,2 mln zł oraz zysk netto w przedziale 47,4-51,2 mln zł.

Jak czytamy w komentarzu spółki do raportu z pierwszy kwartał 2020 r., do poprawy wyników przyczynił się segment energetyki wiatrowej, w którym odnotowano zarówno wyższe wolumeny produkcji, jak i wyższe ceny sprzedaży zielonych certyfikatów oraz energii elektrycznej.

Polenergia zwraca uwagę, że początek 2020 roku stał pod znakiem bardzo dobrej wietrzności. Orkan Sabina, który w lutym przechodził przez Polskę rozkręcił wiatraki spółki do rekordowych poziomów. 11 lutego generacja segmentu wiatrowego Grupy osiągnęła moc 220 MW, co stanowiło ponad 88 proc. całkowitej mocy farm wiatrowych Polenergii. Średnia produktywność całego sektora w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła rekordowe 43 proc. W przypadku Grupy wartość tego wskaźnika po raz kolejny znacząco przekroczyła średnią dla całej branży wiatrowej i wyniosła 49 proc. Liderem jest Farma Wiatrowa Mycielin, której produktywność w raportowanym okresie osiągnęła poziom aż 60 proc. Niewiele niższy wynik 56 proc. odnotowała Farma Wiatrowa Gawłowice.
Jednocześnie spółka zaznacza, że segmenty dystrybucji i obrotu również wykazały poprawę wyników, co pozwoliło częściowo skompensować niższy wynik segmentu energetyki konwencjonalnej.

Po raz pierwszy w wynikach finansowych Polenergia wydzieliła w ramach swojej działalności nowy segment fotowoltaiki. Jest to jest związane z rozpoczęciem fazy operacyjnej ośmiu projektów Sulechów I o łącznej mocy 8 MW, które uzyskały 15-letnią gwarancję wsparcia w ramach systemu aukcyjnego.

Spółka podała, że obecna sytuacja rynkowa podyktowana epidemią COVID-19 pozostaje bez wpływu na jej bieżącą działalność, a realizacja projektu FW Szymankowo przebiega bez większych zakłóceń związanych z epidemią i nie stwierdzono ryzyka opóźnienia planowanego zakończenia budowy.

Jednocześnie Polenergia zapowiedziała, że planuje osiągnąć gotowość do udziału w najbliższej aukcji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW, a kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 108 MW znajdują się na wstępnym etapie realizacji.

Spółka przyznaje również, że w przypadku projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, ograniczenie wizyt terenowych i spotkań z władzami lokalnymi, a także opóźnienia w realizacji niektórych procedur administracyjnych wydłużają proces dewelopmentu projektów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE