ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 4. kwartał 2020 roku

Kiedy: 4 luty 2021
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
PKN Orlen - Raport roczny za 2020 rok

Kiedy: 15 marzec 2021
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DM BOŚ podnosi rekomendację PGNiG
10.04.2020r. 09:30

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 2 kwietnia, podnieśli rekomendację PGNiG do "trzymaj" ze "sprzedaj", a cenę docelową obniżyli do 3,25 zł z 3,5 zł.
Raport sporządzono przy kursie 3,326 zł.

"Nie jest niespodzianką, że bieżący rok będzie najprawdopodobniej dramatycznie słabym okresem dla segmentu wydobywczego. Według naszych szacunków, tegoroczna EBITDA wyniesie 1,5 mld zł, ale niewykluczone, że nie przekroczy nawet 1 mld zł w zależności od skali spadków światowych cen energii w najbliższych tygodniach. Jednak bardziej obawiamy się o perspektywy w 2021 roku, ponieważbieżący rok postrzegamy w kategoriach jednorazowych" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków, nawet jeśli pandemia zostanie zatrzymana w 2020 roku, to trudno będzie wyobrazić sobie szybki powrót cen ropy do poziomu 50 USD/bbl zważywszy na trwającą wojnę cenową między Arabią Saudyjską i Rosją, a także biorąc pod uwagę negatywne skutki prawdopodobnej recesji.

"Ponadto podtrzymujemy nasze pesymistyczne nastawienie do cen gazu zważywszy na problem strukturalnych nadwyżek surowca, niższego zapotrzebowania grzewczego oraz zwiększenia konkurencyjności amerykańskiego gazu LNG" - dodano.

Analitycy obniżyli długoterminową prognozę EBITDA dla segmentu wydobycia PGNiG do 2,25 mld zł (poprzednio 3,5 mld zł) i oceniają, że chociaż w obecnej sytuacji trudno jest cokolwiek prognozować, segment handlowy ma szansę wygenerować 1,9 mld zł skorygowanej EBITDA w 2020 roku, ale nie będzie to powtarzalny wynik.
Zdaniem analityków, rentowność działalności handlowej powinna przede wszystkim zależeć od zdolności spółki do pozyskiwania surowca po wyraźnie niższej cenie niż ta na TGE oraz od poziomu regulowanych taryf gazowych dla odbiorców detalicznych.

"Oczekujemy, że długoterminowa EBITDA segmentu powinna się ustalić na poziomie 0,5 mld zł, co w dużej mierze można przypisać marżom detalicznym. Taki poziom EBITDA w segmencie handlowym niestety nie zrównoważy erozji marż oczekiwanej w segmencie wydobycia" - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że są negatywnie nastawieni do wszelkiej działalności wydobywczej wobec perspektywy nadejścia głębokiej recesji, a w odniesieniu do segmentu handlowego, mają obawy, że inwestorów będzie niepokoił poziom przyszłej erozji marż wynikającej z unormowania cen na TGE i ryzyko obniżki przez URE taryf gazowych dla detalicznych odbiorców.

"Warto tutaj wspomnieć, że z perspektywy wyceny jest korzystne, że spółka prawdopodobnie otrzyma wyrównanie od Gazpromu (wsparcie uwzględnione w naszej wycenie). W efekcie PGNiG może mieć najlepszy bilans wśród spółek Skarbu Państwa, co jednak jest niekoniecznie korzystne w czasach, kiedy kondycja finansowa takich spółek jak PGG się pogarsza coraz bardziej" - dodano.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: algas 10.04.2020r. 15:40
Zbyt zachowawcza rekomendacja:PGNiG to jedyna realna spółka SP która będzie ratowała bilans energetyczny.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 11-04-2020r. 07:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE