ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport roczny za 2019 rok

Kiedy: 17 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
PKN Orlen - Raport za 1. kwartał 2020 roku

Kiedy: 23 kwiecień 2020
Miejsce:
Organizator: PKN OrlenSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Skorygowana EBITDA JSW za IV kw. powyżej oczekiwań; I półrocze może być trudne
20.03.2020r. 09:01

Skorygowana EBITDA JSW za IV kw. 2019 r. wyniosła 52 mln zł i była wyższa od oczekiwań - wskazują analitycy. Zwracają jednocześnie uwagę, że otoczenie rynkowe jest wymagające i pierwsza połowa roku może być dla spółki trudna.
ROBERT MAJ, ANALITYK IPOPEMA SECURITIES:

"Skorygowana EBITDA 52 mln zł - powyżej mojej prognozy czy konsensusu PAP, co na pierwszy rzut oka może się podobać.

Natomiast zwraca uwagę wysoki koszt jednostkowy produkcji - 447 zł/t +11 proc.q/q, czyli bardzo dużo.

Zwraca też uwagę ujemna EBITDA segment koksowego w IV kwartale na poziomie -360 mln zł.

Ponadto, wzrosły zapasy o prawie 200 tys. ton, co nie jest dobrym prognostykiem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Arcelor odroczył otwarcie pieca w Krakowie i zapowiedział zamknięcia zakładów w Europie, a ponadto wiele zakładów automotive wstrzymało produkcję.

Póki co JSW pomagają bardzo słaba złotówka i relatywnie silna cena węgla koksowego na rynkach światowych, głównie z uwagi na problemy pogodowe w Queensland w Australii, które wpływają negatywnie na eksport z tego kraju + czasowe zamknięcie granicy Chin z Mongolią w lutym też powodowało obniżenie podaży surowca na rynku chińskim i wzrost ceny".
JAKUB SZKOPEK, ANALITYK BM MBANKU (raport poranny):

"Wyniki za IV kwartał są lepsze niż zakładaliśmy (skorygowana EBITDA w IV kwartale wyniosła 52 mln zł vs. oczekiwane przez nas minus 65 mln zł) z powodu niższych kosztów w segmencie węglowym i wyższych cen w segmencie koksowym. Z drugiej strony, spółka przepaliła gotówkę szybciej niż przewidywaliśmy.

Wydaje się, że pierwsza połowa 2020 roku będzie trudna dla spółki, gdyż sektory budowlany i automotive spowalniają z powodu koronawirusa. Huty ogłaszają ograniczenie mocy produkcyjnych (wczoraj ArcelorMittal).

JSW może zareagować lekko pozytywnie.

Oceniamy, że w średnim terminie otoczenie będzie bardzo wymagające, co spowoduje szybsze tempo przepalania gotówki niż zakładaliśmy.

W swoich prognozach nie zakładaliśmy wypłaty dywidendy za 2019 rok".
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE