ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szacunkowe wyniki PGNIG wyraźnie lepsze od oczekiwań, akcje rosną 3 proc.
17.02.2020r. 09:42

Szacunkowe wyniki finansowe PGNiG za czwarty kwartał okazały się wyraźne lepsze od oczekiwań, a spółka zaskoczyła pozytywnie we wszystkich segmentach. Akcje gazowej spółki rosną na początku sesji, chociaż analitycy zwracają uwagę, że warunki makro ostatnio się pogarszają.
"Szacunkowe wyniki PGNiG są wyraźnie lepsze od naszych oczekiwań i od konsensusu. Naszym zdaniem, skorygowana EBITDA wyniosła 2,05 mld zł w stosunku do oczekiwanych przez nas 1,4 mld zł i ok. 1,3 mld zł konsensusu. To bardzo duża różnica" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ.

"W skorygowanej EBITDA wyjmujemy trzy elementy: odpisy na zapasach w wysokości 339 mln zł, odpisy aktywów na poziomie 226 mln zł i rozwiązane rezerwy na CO2 w wytwarzaniu (plus 85 mln zł)" - dodał.

W piątek po sesji PGNiG podał, że jego szacowany wynik EBITDA w czwartym kwartale sięgnął 1,57 mld zł wobec 1,35 mld zł przed rokiem i konsensusu na poziomie 1,29 mld zł. Zysk operacyjny sięgnął 630 mln zł wobec 600 mln zł przed rokiem i 513 mln zł konsensusu. Przychody grupy PGNiG wyniosły 12,36 mld zł wobec 12,75 mld zł rok wcześniej i 10,73 mld zł konsensusu.

Skonsolidowany zysk netto PGNiG w czwartym kwartale 2019 roku spadł do 30 mln zł z 390 mln zł przed rokiem - wynika ze wstępnych szacunków spółki. Konsensus PAP Biznes zakładał zysk netto w wysokości 360 mln zł. Wynik netto obniżyła aktualizacja wyceny akcji PGNiG Termika w Polskiej Grupie Górniczej. Wpływ wyceny metodą praw własności udziałów PGNiG Termika w PGG na skonsolidowany wynik netto grupy PGNiG w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł około minus 272 mln zł.

Po publikacji wyników po pierwszych 30 minutach poniedziałkowej sesji akcje PGNiG rosną o 3 proc., do 3,69 zł.

Michał Kozak z Trigon DM ocenia, że w wynikach czwartego kwartału PGNiG poza standardowymi one-offami w upstreamie największym zaskoczeniem jest mocny rezultat w segmencie obrotu, który po oczyszczeniu o odpis na zapasie gazu wyniósłby 330 mln zł mimo istotnego wzrostu importu rosyjskiego gazu rdr, przy niekorzystnych warunkach makro (spadek relacji gaz/ropa), które wskazywały - według niego - na ujemny wynik w segmencie rzędu kilkuset mln zł.

Dodał, że przyczyną pozytywnego odchylenia wyników od konsensus mogą być też lepsze zrealizowane ceny, przy wyższym benchmarku na TGE.

"Pozytywnie oceniamy też wyniki w dystrybucji i wytwarzaniu, vs. Względnie słabe odczyty wolumenowe. Z drugiej strony w otoczeniu narastających problemów z PGG, PGNIG dokonał odpisu na 272 mln zł, co przełożyło się na niższy wynik netto względem oczekiwań" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

Również Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ ocenia, że każdy segment pokazał lepsze od oczekiwań wyniki na poziomie skorygowanej EBITDA. Największym pozytywnym zaskoczeniem jest segment obrotu, gdzie różnica w stosunku do oczekiwań wynosi niecałe 300 mln zł.

"Zwracamy uwagę, że w czwartym kwartale, przynajmniej na początku, mieliśmy do czynienia ze wzrastającymi cenami gazu, a z drugiej strony mieliśmy duże spadki cen ciężkiego oleju opałowego, co musiało mieć pozytywny wpływ na kontrakt jamalski" - powiedział Prokopiuk.
"Dodatkowo nie zakładaliśmy dużych wyników na hedgingu, a w tym segmencie spółka zaksięgowała 188 mln zł. To też tłumaczy relatywnie dobry wynik segmentu obrotu" - dodał.

Michał Kozak, analityk Trigon DM, ocenia, że bardzo dobry oczyszczony wynik w tradingu powinien zostać pozytywnie odczytany przez rynek, jednak zwraca uwagę, że przy obecnym słabym makro, skala pozytywnej reakcji może być ograniczona.

Z kolei Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ wskazuje, że biorąc pod uwagę siłę tych skorygowanych wyników, nie dziwi, że kurs rośnie, tym bardziej, że był wcześniej pod presją.

"Zwracamy jednak uwagę, że choć w czwartym kwartale spready były dla spółki pozytywne, to w pierwszym i prawdopodobnie drugim kwartale będziemy mieć odmienną sytuację, gdyż w ostatnich dniach cracki na ciężkim oleju opałowym rosną, a ceny gazu spadają. Nie wiem, czy bym nie próbował wykorzystywać tych wzrostów kursu do skracania pozycji" - powiedział Prokopiuk.

EBITDA segmentu Poszukiwanie i Wydobycie sięgnął w czwartym kwartale 690 mln zł, segmentu Obrót i Magazynowanie EBITDA była ujemna i wyniosła 10 mln zł, EBITDA segmentu wydobycia wyniosła 510 mln zł, a segmentu wytwarzanie 410 mln zł.

W segmencie Obrót i Magazynowanie wpływ na wyniki miały niższe o 11 proc. notowania 9-miesięcznej średniej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl przy średnim kwartalnym kursie USD/PLN wyższym o 3 proc. rdr, istotny spadek ceny gazu na TGE, mającej wpływ na poziom ceny przekazania gazu z wydobycia krajowego do segmentu, wyższa o 2,5 proc. średnia cena za paliwo gazowe w taryfie detalicznej obowiązującej od 15 lutego 2019 r.

W segmencie Dystrybucji wpływ na wyniki miały niższa o 5 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu, wyższa średnia temperatura w IV kwartale 2019 r. o 1,9 stopni C rdr, niższy wpływ salda przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu: -174 mln zł w IV kwartale 2019 r. wobec -308 mln zł rok wcześniej.

W segmencie Wytwarzanie stabilne przychody ze sprzedaży ciepła (spadek o -1 proc. r/r) przy wyższej średniej temperaturze w IV kwartale 2019 r. i niższych wolumenach sprzedaży ciepła oraz wyższej rdr taryfie na sprzedaż ciepła w PGNiG Termika, wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania o 15 proc. rdr przy niższym wolumenie sprzedaży i wyższych notowaniach cen energii elektrycznej, stabilne rdr koszty węgla do produkcji, rozwiązanie rezerwy na brakujące uprawnienia do emisji CO2 w kwocie +85 mln zł.

W całym 2019 roku grupa kapitałowa PGNiG miała 42 mld zł przychodów, 5,5 mld zł EBITDA, 2,45 mld zł zysku operacyjnego oraz 1,37 mld zł zysku netto.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE