ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF poprawił wyniki w 2019 roku
14.02.2020r. 12:44

Francuska grupa energetyczna EDF ogłosiła w piątek wyniki finansowe i operacyjne za ubiegły rok. Mimo spadku produkcji energii elektrycznej grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży oraz zysków.
W ubiegłym roku poziom produkcji dominującej w strukturze wytwarzania EDF-u energetyki jądrowej spadł. Należące do koncernu elektrownie jądrowe we Francji wyprodukowały 379,5 TWh energii elektrycznej , co zinacza wynik gorszy o 13,7 TWh w porównaniu do 2018 r. W Wielkiej Brytanii elektrownie jądrowe EDF-u wyprodukowały 51,0 TWh energii elektrycznej, co oznacza spadek o 8,1 TWh. Spadek produkcji we Francji EDF tłumaczy wydłużeniem przestojów związanych z realizacją inspekcji bloków jądrowych, a w Wielkiej Brytanii przedłużeniem przestojów bloków Hunterston B i Dungeness B .

EDF odnotował także spadek produkcji energii elektrycznej we francuskich elektrowniach wodnych, o 6,8 TWh do 39,7 TWh. Zdaniem koncernu było to spowodowane niesprzyjającymi warunkami hydraulicznymi w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku. Produkcja spółki EDF Renouvelables w ramach której funkcjonuje większość elektrowni wiatrowych i słonecznych francuskiego koncernu wyniosła 14,7 TWh, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do 2018 roku ( o 0,3 TWh).

2019 rok EDF zamkną przychodami ze sprzedaży na poziomie 71,317 mld euro, wobec 68,546 rok wcześniej. EBITDA grupy wzrosła o 12,1 proc. do 16,708 mld euro. Jak informuje EDF wzrost wyniku EBITDA to efekt lepszych warunków cenowych we Francji i Wielkiej Brytanii oraz z dobrych wyników EDF Renewables, w szczególności w ramach działalności "Rozwój i sprzedaż aktywów strukturyzowanych". Z drugiej strony negatywnie na przychody wpłynął spadek produkcji energii jądrowej we Francji i Wielkiej Brytanii oraz złe warunki hydroenergetyczne we Francji.

Wynik operacyjny grupy wzrósł aż o 23,9 proc. do 6,67 mld euro. W ubiegłym roku grupa EDF wypracowała zysk netto w wysokości 5,155 mld euro, czyli ponad czterokrotnie wyższy niż rok wcześniej. Po oczyszczeniu z czynników nadzwyczajnych wynik netto grupy za ubiegły rok wyniósł 3,861 mld euro i był wyższy o wypracowanego rok wcześniej o 57,9 proc.
W ubiegłym roku Grupa EDF wydała na inwestycje 13,9 mld euro, wobec planu na poziomie 15 mld euro. Zadłużenie grupy na koniec ubiegłego roku wyniosło 41,1 mld euro, wobec 33,4 mld na koniec roku 2018.

Zarząd EDF zaproponować akcjonariuszom wypłatę dywidenda z zysku za 2019 r. w wysokości 0,48 EUR na akcję, co odpowiada 45 proc. zysku netto po wyłączeniu pozycji jednorazowych.

Władze grupy EDF prognozują na 2020 rok wynik EBITDA na poziomie 17,5-18 mld euro. Wydatki na inwestycje mają sięgnąć 15,5 mld euro

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE