ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": minima giełdowych kursów spółek energetycznych
12.02.2020r. 06:17

Indeks WIG-energia, skupiający notowane na warszawskiej giełdzie firmy energetyczne, w ciągu ostatnich 12 miesięcy stracił na wartości 40 proc. - pisze "Rzeczpospolita"
Jak odnotowuje dziennik, w tym tygodniu ceny akcji PGE oraz Enei na GPW odnotowały historyczne minimum, a WIG-energia spadł w ciągu 12 miesięcy z poziomu prawie 28 tys. do nieco ponad 17 tys.

Analitycy, z którymi rozmawiała "Rz" oceniają, że impuls do ostatnich spadków kursu akcji grup energetycznych mogły dać wypowiedzi ministra Sasina, między innymi na temat dywidendy oraz planów łączenie tych podmiotów.
Cytowany przez dziennik analityk Santander BM Paweł Puchalski wyjaśnia, że oprócz kwestii dalszej konsolidacji branży oraz polityki dywidendowej, na podejście inwestorów do spółek energetycznych ma również wpływ niepewność inwestycyjna w sektorze. Zwraca on uwagę, że na chwilę obecną nie wiadomo, czy środki na transformację energetyczną trafia do spółek, czy do regionów, a to drugie rozwiązanie nie będzie korzystne dla grup energetycznych. Kolejne niewiadome, które w ocenie analityka nie sprzyjają dobremu postrzeganiu akcji energetyki na GPW, to ceny energii oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

"Rz" przytacza też wnioski z raportu Instytutu Ekonomiki Energetyki i Analizy Finansowej (IEEFA) na temat PGE. Autorzy opracowania uważają, że w połowie tego dziesięciolecia produkcja energii z węgla kamiennego będzie przynosiła niewielki zysk lub stratę, a w przypadku węgla brunatnego spełnienie scenariuszy wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 oznacza straty.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Piotr von Wrocek 12.02.2020r. 13:38
Jeśli produkcja energii z węgla będzie przynosić straty to trzeba zaprzestać tej działalności zgodnie z KSH
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 17.02.2020r. 11:40
albo skończyć z KSH
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE