ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: szacunkowe wyniki Lotosu lekko poniżej konsensusu
10.02.2020r. 09:53 10.02.2020r. 08:56

Grupa Lotos szacuje, że szacunkowa oczyszczona EBITDA LIFO w czwartym kwartale 2019 roku wyniosła 0,6 mld zł wobec 0,876 mld zł przed rokiem. Analitycy oceniają, że wynik jest lekko poniżej konsensusu. Zaznaczają jednak, że rozbieżności w oczekiwaniach mogły wynikać z trudności z oszacowaniem wpływu EFRY na wyniki w czwartym kwartale.
- Mimo blisko 10 proc. odchylenia in minus względem naszej prognozy i konsensusu, wyniki oceniamy tylko lekko negatywnie: gdyby rezultat z EFRY przeszedł w 4 kw. w całości przez P&L (a nie tylko w grudniu), to EBITDA byłaby wyższa o 90 mln zł (i wyniosła 0,69 mld zł) i 5 proc. wyższa od konsensusu - skomentowała Michał Kozak, analityk Trigon DM.

Zwraca on uwagę, że prognoza analityków Trigon DM uwzględniała wpływ z EFRY w grudniu, jednak oczekiwali oni pozytywnego wpływu niższej produkcji z HSFO również w listopadzie. Jak tłumaczy finalnie mogło zostać to uznane jako wpływ z DCU, który nie przeszedł przez EBITDĘ.

- Po słabych wynikach PKN, kurs Lotosu spadł o 5 proc.: rynek mógł dyskontować niższy wynik w Lotosie w rafinacji. Poza "zamieszaniem" wynikowym dot. EFRY, uważamy że również w Lotosie w 4 kw. 19 wystąpiły niższe premie lądowe względem naszych prognoz - podsumowuje Michał Kozak.

Natomiast Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ ocenił, że wyniki są zbieżne z oczekiwaniami analityków tego domu maklerskiego.

- Spółka pokazała EBITDA wstępną za czwarty kwartał na poziomie 600 mln - minimalnie niżej od naszych prognoz, który wynosiły 625 mln zł, ale tę rozbieżność uznajemy za małą - powiedział.

Zwraca on uwagę, że efekty testów instalacji koksowania w październiku i listopadzie obniżyły capex, co według niego oznacza, że gdyby nie było testów przez cały kwartał i gdyby te jednostki w pełni kontrybuowały do wyników, EBITDA byłaby o 90 mln zł większa.
- Po zanualizowaniu to jest efekt roczny na poziomie 540 mln zł, z tym, że naszym zdaniem, to nie jest jeszcze docelowy poziom instalacji, a wstępny, który może też być pozytywnym znakiem - mówi Prokopiuk.

- Biorąc pod uwagę, że kurs troszkę +oddał+ w ostatnim czasie, wykorzystywałbym potencjalne spadki, żeby pozbierać papier - podsumował.

Skonsolidowane przychody Lotosu, według szacunków, wyniosły w tym okresie 7,21 mld zł wobec 7,92 mld zł rok wcześniej. Szacunkowy oczyszczony EBIT LIFO grupy wyniósł w czwartym kwartale 2019 roku 0,34 mld zł wobec 0,7 mld zł przed rokiem.

Konsensus PAP Biznes zakładał, że przychody Lotosu w czwartym kwartale wyniosą 7,31 mld zł, skorygowana EBITDA LIFO wyniesie 646 mln zł, a skorygowany EBIT LIFO 446,6 mln zł.

Lotos szacuje, że oczyszczona EBITDA LIFO segmentu produkcji i handlu wyniosła w czwartym kwartale 0,42 mld zł, a segmentu wydobywczego 0,18 mld zł.

Spółka wskazała, że 1 grudnia instalacja opóźnionego koksowania (DCU) w projekcie EFRA została przekazana do użytkowania. W związku z powyższym w październiku i listopadzie 2019 roku przychody oraz koszty związane z produktami instalacji DCU nie zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów, tylko odpowiednio pomniejszały oraz powiększały nakłady inwestycyjne. W rezultacie szacowana marża stanowiąca pomniejszenie nakładów inwestycyjnych w czwartym kwartale 2019 roku to: 0,09 mld zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE