ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: wyniki PGE nie najgorsze
05.02.2020r. 08:57

PGE szacuje, że jej EBITDA powtarzalna w czwartym kwartale 2019 roku wzrosła o 15 proc. rdr do 1,683 mld zł. Analitycy oceniają, że wyniki grupy są nie najgorsze.
Jak ocenił analityk Societe Generale: Bartłomiej Kubicki, biorąc pod uwagę warunki, wyniki PGE są nie najgorsze. Zwraca on uwagę, na dość słaby według niego wynik dystrybucji. Jak zaznacza wynik wytwarzania konwencjonalnego też jest słaby, ale po skorygowaniu o one-offy nie jest taki zły. - Wynik segmentu ciepła też nie jest taki zły, pomimo ciepłej zimy - ocenia Kubicki.

Analitycy DM BDM w raporcie poranny zwracają natomiast uwagę, że skorygowana EBITDA okazała się 4/5 proc. wyższa od ich oczekiwań/konsensusu mimo 23 proc. r/r spadku produkcji na węglu brunatnym (-4 proc. vs oczekiwania). Zaznaczają również, że raportowana EBITDA jest obciążona głównie wzrostem rezerwy rekultywacyjnej (-589 mln zł, oczekiwane -322 mln zł) i aktuarialnej (-63 mln zł), co wynikało ze spadku rynkowych stóp procentowych.

- Segmentowo uwagę zwraca dobry, oczyszczony wynik energetyki konwencjonalnej, energetyki odnawialnej i ciepła, słabszy w dystrybucji (nie wiemy jak alokowane są one-offs) i wysoka strata w Sprzedaży (efekt ok. 260 mln zł rezerw na G - odwrócenie efektu na konsolidacji) - czytamy w raporcie.

Analitycy DM BDM sygnalizują również, że wynik netto dodatkowo obciążony odpisami w kwocie 223 mln zł, czego nie zakładali.

PGE szacuje, że skonsolidowana EBITDA w 2019 roku wyniosła ok. 7,118 mld zł (wzrost o 12 proc. rdr). Według szacunków, zysk netto jednostki dominującej wyniósł w ubiegłym roku ok. 1,864 mld zł (wzrost o 24 proc. rdr).
W samym IV kw. 2019 roku grupa miała 1,046 mld zł EBITDA (spadek o 15 proc. rdr).

EBITDA powtarzalna w IV kwartale wzrosła o 15 proc. rdr do 1,683 mld zł.

Strata netto jednostki dominującej wyniosła 309 mln zł wobec 199 mln zł straty rok wcześniej. Wynik był obciążony odpisami w wysokości 223 mln zł brutto.

EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna spadła o 62 proc. do 114 mln zł, a segmentu dystrybucja o 13 proc. do 496 mln zł. EBITDA segmentu ciepłownictwa wzrosła o 17 proc. do 321 mln zł, a w energetyce odnawialnej wzrosła o 16 proc. do 126 mln zł. W segmencie obrotu spółka zanotowała stratę EBITDA w wysokości 252 mln zł wobec 193 mln zł straty przed rokiem.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE