ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: w szacunkowych wynikach Energi rozczarowuje segment wytwarzania
05.02.2020r. 08:46

Grupa Energa szacuje, że jej EBITDA w czwartym kwartale 2019 roku wyniosła 300 mln zł. W ocenie analityków rozczarowaniem jest wynik segmentu wytwarzania, gdzie EBITDA spadła o blisko 60 proc.
"Wyniki Energi oceniam neutralnie, nie ma tu większych zaskoczeń. Trochę martwi segment wytwarzania konwencjonalnego, widać tu chyba wpływ Ostrołęki, która prawdopodobnie nie działa już tyle w wymuszaniu jak powinna, co skutkuje niższymi marżami. Wynik dystrybucji jest płaski, w segmencie sprzedaży nie ma zaskoczeń" - skomentował Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

Natomiast analitycy DM BDM w raporcie poranny ocenili szacunki wyników Energii jako rozczarowujące. Jak zwrócili uwagę, skorygowana EBITDA jest niższa o ok. 15 proc. od naszych oczekiwań.

"Powodem rozczarowania jest segment Wytwarzanie, gdzie mimo sprzyjających warunków wietrznych/wodnych EBITDA wyniosła tylko 41 mln zł (-57 proc. r/r), co oznaczałoby dużą stratę w Ostrołęce B. W komunikacie spółka wskazuje na +(...) spadek przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej oraz usług systemowych. Oba czynniki dotyczyły głównie Elektrowni w Ostrołęce+. Wskazywaliśmy na ryzyko słabszych wyników w tym obszarze" - czytamy w porannym raporcie DM BDM.

Grupa Energa szacuje, że jej EBITDA w czwartym kwartale 2019 roku wyniosła 300 mln zł wobec 290 mln zł rok wcześniej.

EBITDA segmentu dystrybucja wzrosła do 341 mln zł z 340 mln zł w IV kwartale 2018 roku. EBITDA segmentu wytwarzanie spadła do 41 mln zł z 95 mln zł rok wcześniej.
EBITDA segmentu sprzedaż wyniosła -76 mln zł wobec -135 mln zł przed rokiem.

Produkcja energii elektrycznej brutto w czwartym kwartale wyniosła 802 GWh, dystrybucja energii elektrycznej 5.597 GWh, a sprzedaż energii elektrycznej (detal) 5.013 GWh.

W całym 2019 roku EBITDA grupy wzrosła o 9 proc. do 2,042 mld zł.

EBITDA segmentu dystrybucja spadła w ubiegłym roku do 1,644 mld zł z 1,704 mld zł w 2018 roku. EBITDA segmentu wytwarzanie zmniejszyła się do 267 mln zł z 329 mln zł. EBITDA segmentu sprzedaż wzrosła do 182 mln zł z 85 mln zł straty w 2018 roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE