ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Puchalski: zaprzestanie importu węgla negatywne dla wyników i wyceny PGE
04.02.2020r. 14:30

Zapowiedziane przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina zaprzestanie importu węgla przez spółki Skarbu Państwa jest - w ocenie analityków - negatywne dla wyników i wyceny Polskiej Grupy Energetycznej. Paweł Puchalski z Santander BM uważa, że w obecnej potencjalnie trudnej sytuacji PGG nie można wykluczyć scenariusza konsolidacji PGE z PGG lub kolejnego dokapitalizowania PGG.
Ok. godz. 14.20 kurs PGE zniżkuje ok. 1,5 proc. W tym czasie WIG 20 rośnie ok. 1,7 proc. Od początku 2020 roku kurs PGE stracił ponad 15 proc.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował we wtorek w RMF FM, że spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzać węgla z zagranicy. Jak powiedział, spośród państwowych spółek węgiel importowały PGE i Węglokoks. Zauważył, że węgiel sprowadzają z zagranicy firmy prywatne, bo jest konkurencyjny pod względem jakości i ceny.

"Minister przyznaje, że jakość importowanego węgla jest lepsza, a cena niższa w porównaniu z polskim węglem. Jednocześnie właściciel chce, by PGE zaprzestała zakupów węgla z zagranicy, co oceniamy jako potencjalnie negatywny czynnik dla wyceny spółki" - ocenił Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

"Decyzja Skarbu Państwa, większościowego akcjonariusza PGE, może spowodować obniżenie wyników i wolnych przepływów pieniężnych PGE, m.in. ze względu na wyższe ceny węgla i większy wolumen wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego kosztem węgla brunatnego (negatywne dla marż PGE). Oceniamy więc tę decyzję jako negatywną dla mniejszościowych akcjonariuszy" - dodał.

Paweł Puchalski zauważył, że Ministerstwo Aktywów Państwowych sugerowało niedawno stworzenie wielosektorowych, narodowych czempionów. MAP sygnalizowało też potrzebę konsolidacji polskiego sektora wydobywczego.

"Mając to na uwadze, w świetle obecnej potencjalnie trudnej sytuacji PGG (na bazie raportu NIK) nie możemy wykluczyć ryzyk związanych dokapitalizowaniem PGG przez obecnych akcjonariuszy bądź jakiejś formy konsolidacji PGE i PGG" - powiedział analityk Santander BM.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w ubiegłym tygodniu raport dotyczący Polskiej Grupy Górniczej, w którym oceniła, że restrukturyzacja spółki nie przyniosła oczekiwanych efektów, firma nie jest przygotowana do dekoniunktury i może stracić zdolność do obsługi blisko 2,5 mld zł zadłużenia z tytułu obligacji.

Od piątku w PGG trwa pogotowie strajkowe, ogłoszone przez 13 działających w tej największej górniczej spółce central związkowych. Strona społeczna domaga się m.in. podwyżek płac i korzystniejszych zasad wypłaty nagrody rocznej za ubiegły rok - tzw. czternastej pensji. Związkowcy sprzeciwiają się też - jak napisali - planom "cichej likwidacji kopalń" oraz protestują przeciwko nieodbieraniu całości zakontraktowanego węgla przez energetykę, co skutkuje zmniejszeniem przychodów PGG.

PGG zapewnia, że dąży do wzrostu sprzedaży tego surowca i zapowiada sukcesywne zmniejszanie stanu zwałów. Kluczowe jest jednak odbieranie zamówionego węgla przez elektrownie.

Zapowiedź wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wycofaniu się spółek Skarbu Państwa z importowania węgla na potrzeby polskiej energetyki została przyjęta "z satysfakcją" przez WZZ "Sierpień 80".

"Mamy nadzieję, że wkrótce strona rządowa i strona społeczna usiądą do wspólnych rozmów, aby rozwiązać kolejne problemy polskiego górnictwa i energetyki, a przede wszystkim, aby wypracować konieczne do przeprowadzenia systemowe rozwiązania dalszego wspólnego funkcjonowania branży wydobywczej i energetyki. Jesteśmy do tych rozmów przygotowani" - napisał w oświadczeniu Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ryba 05.02.2020r. 12:47
No to PGE będzie na GPW po 3 PLN....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE