ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": polskie kopalnie węgla znów w finansowych tarapatach
21.01.2020r. 05:34

Na temat wyników finansowych górnictwa węgla kamiennego po jedenastu miesiącach ubiegłego roku pisze "Rzeczpospolita". Z ustaleń dziennika wynika, że branża odnotowała sporą stratę w tym okresie.
Jak czytamy w "Rz", od początku ubiegłego roku od końca listopada łączna strata kopalni węgla kamiennego w Polsce sięgnęła 460 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej odnotowały one niemal miliard złotych zysku (980 mln zł).

Dziennik odnotowuje przy tym, że górnicze spółki kończą jedenaście miesięcy ubiegłego roku tak wysoką stratą, choć ceny węgla z polskich kopalni dla energetyki i ciepłownictwa wzrosły odpowiednio o 6 proc. i 3 proc.

Jak pisze "Rzeczpospolita", powody tak złych wyników kopalni to wzrost kosztów przy jednoczesnych problemach z sprzedażą, co z kolei jest efektem dużego importu węgla do Polski.
"Rz" stwierdza, że zagraniczny węgiel wciąż stanowi poważną konkurencję dla polskich kopalń, które mają problemy ze sprzedażą surowca. Przypomina, że w 2018 r. import węgla do Polski sięgnął rekordowego poziomu 19,3 mln ton. W 2019 r. import czarnego paliwa był wciąż intensywny, choć mniejszy. Według wstępnych danych Eurostatu od stycznia do listopada do Polski wpłynęło 14,9 mln ton węgla, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 9,8 mln ton, pochodziło z Rosji. Pozostały surowiec sprowadzaliśmy m.in. z Australii, Kolumbii, Kazachstanu i USA. Import węgla za cały miniony rok może sięgnąć około 16 mln ton.

Wśród firm, które mają problemy "Rz" wymienia: Tauron Wydobycie, Polską Grupę Górniczą oraz Jastrzębską Spółkę Węglową.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: wujo 21.01.2020r. 11:05
Czas na opracowywanie planów z udziałem rządu przekwalifikowania górników. Ten biznes juz się kończy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 21.01.2020r. 16:17
Błędny wniosek. Sektor państwowego górnictwa jest po prostu żle zarządzany, bo zarządy nie pilnowały kosztów wynagrodzeń (ponad połowa kosztów wydobycia to koszty wynagrodzeń), a rząd na to przyzwalał i nadal przyzwala.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE