ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE zakontraktowała w aukcji rynku mocy na '24 nie mniej niż 4.332 MW obowiązku mocowego
06.12.2019r. 14:32

Polska Grupa Energetyczna zakontraktowała w aukcji rynku mocy na 2024 r. łącznie nie mniej niż 4.332 MW obowiązku mocowego - podała spółka w komunikacie. Umowę mocową mają m.in. nowe bloki gazowe w ZEDO.
Cena zamknięcia aukcji, która zakończyła się w 5. rundzie, mieści się w przedziale od 235,91zł/kW/rok do 269,58 zł/kW/rok.

Łączny obowiązek mocowy obejmuje m.in. 1.335 MW dla jednostek nowych (z umową mocową na 17 lat). Jak powiedział PAP Biznes Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE, zakontraktowane zostały dwa nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra.

Obowiązek mocowy obejmuje też nie mniej niż 2.957 MW dla jednostek modernizowanych (w tym nie mniej niż 2.598 MW z umową mocową na 5 lat oraz 359 MW z umową mocową na 7 lat) oraz 40 MW dla jednostek istniejących (z umową mocową na 1 rok).

Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia.
Powyższe obowiązki mocowe nie są ostatecznymi wynikami aukcji mocy.

Ostateczne wyniki aukcji mocy ogłasza Prezes URE w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie internetowej, w pierwszym dniu roboczym następującym po 21. dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Do tego czasu wszystkie umowy sprzedaży obowiązków mocowych są warunkowe.

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej. Jego koszty poniosą końcowi odbiorcy prądu, w postaci tzw. opłaty mocowej.

Jednostki wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, który polega na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia, będą wynagradzane.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE