ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BM PKO BP podniósł cenę docelową akcji ZE PAK
04.12.2019r. 10:22

BM PKO BP w raporcie z 4 grudnia podniósł cenę docelową akcji ZE PAK do 7,80 zł z 7,50 zł, nie zmieniając rekomendacji "trzymaj". Analitycy oczekują bardzo solidnych wyników spółki w 2019 roku, ale w 2020 r. nastąpi ich pogorszenie w związku z gorszymi spreadami między ceną energii elektrycznej oraz kosztami CO2.
BM PKO BP prognozuje, że na koniec 2019 roku EBITDA ZE PAK wyniesie około 350 mln zł, a w przyszłym roku pogorszy się ona o około 60-70 mln zł.

"Zagrożenia wynikające przede wszystkim z niedopasowanego horyzontu operacyjnego istniejących aktywów wydobywczych oraz portfela wytwórczego, a także wysoką emisyjnością, są przy obecnej wycenie (P/E 4,2x, EV/EBITDA 2,4x uwzględniając rezerwę rekultywacyjną) zbilansowane z szansami na rentowny zielony zwrot w aktywach wytwórczych" - napisali analitycy.

Zwracają uwagę, że ZE PAK budował swój portfel na 2019 rok w dużej mierze w trzecim kwartale 2018 roku, kiedy spread pomiędzy cenami CO2 a energii elektrycznej raptownie się zmieniał, natomiast na tle ostatnich lat był relatywnie wysoki.

"Zgodnie z naszymi szacunkami, tegoroczne spready na 2020 są wyraźnie mniej atrakcyjne (średnio o ok. 13-15 PLN/MWh) dla spółki, co przy produkcji rzędu 5-5,5 TWh (wolumeny w 2020 mogą być nieco niższe biorąc pod uwagę, że spółka będzie wyłączała 3 bloki 200 MW w Pątnowie I) może powodować presję na EBITDA w przedziale 65-85 mln zł. Z drugiej strony, dopłata z tytułu rozwiązania KDT zależy od wyniku Pątnowa II (i powinna być wyższa r/r o ok. 25-35 mln zł)" - napisano w raporcie BM PKO BP.
Analitycy przypominają, że ZE PAK ciągle nie otrzymał pozytywnej decyzji dotyczącej nowej odkrywki w Ościsłowie, co może rodzić w przyszłości problem braku paliwa przede wszystkim dla technicznie sprawnego bloku 464 MW w Pątnowie II. Obecnie złożem ze wszelkimi pozwoleniami, które jest przewidziane do najdłuższej eksploatacji są Tomisłowice (do 2030), podczas gdy blok w Pątnowie II technicznie mógłby funkcjonować do 2040 r.

"Uważamy, że zarząd może rozważyć w przyszłości zwiększenie dostaw węgla z zewnątrz (dziś są to minimalne wolumeny)" - napisali.

W sierpniu 2019 r. większościowy właściciel spółki ogłosił wezwanie (zwiększył w nim swój udział o 6,6 pp.) oraz zadeklarował, że ZE PAK przygotowuje szereg 'kapitałochłonnych i rozciągniętych w czasie' projektów związanych m.in. z wytwarzaniem z OZE.

"Zmniejsza to nasze oczekiwania co do dywidendy o 50 proc. Z drugiej strony, inwestycje te mogą okazać się interesujące pod względem budowania wartości spółki, jednak brak obecnie szczegółów (oprócz 50 MW kotła biomasowego w Koninie)" - napisano w raporcie.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE