ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBI zamierza przeznaczyć do 1 biliona euro na finansowanie inwestycji związanych z ochroną klimatu
04.12.2019r. 09:33

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny zapowiedział, przy okazji odbywającego się w Madrycie szczytu klimatycznego ONZ, że w najbliższej dekadzie przeznaczy do 1 biliona euro na finansowanie inwestycji związanych z ochroną klimatu.
To kolejna deklaracja Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która wskazuje, że unijny bank coraz bardziej skłania się w kierunku finansowania zielonej gospodarki, której rozwój staje się priorytetem nowej Komisji Europejskiej pod kierownictwem Ursuli von der Leyen.

EBI zapowiedział, że środki przeznaczane na inwestycje związane z ochroną klimatu i środowiska będą stanowić do 2025 roku połowę udostępnianego przez tę instytucję finansowania, a do 2030 roku bank ma przeznaczyć na inwestycje w tych obszarach kwotę 1 biliona euro.

Jednocześnie Europejski Bank Inwestycyjny wycofuje się z finansowania inwestycji związanych z emisjami gazów cieplarnianych. Już wcześniej EBI wycofał się z finansowania inwestycji w elektrownie węglowe, a ostatnio zapowiedział przyjęcie ostrzejszego kryterium emisyjności, które wykluczy z finansowania także elektrownie na gaz.

Z deklaracji Europejskiego Banku Inwestycyjnego powinni ucieszyć się m.in. inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Wsparcie EBI dla takich, niezwykle kapitałochłonnych projektów może okazać się kluczowe, a wiadomo, że unijny bank jest zainteresowany wspieraniem inwestycji w offshore.
Poza tym EBI może finansować projekty w lądowej energetyce wiatrowej, a także fotowoltaice, w przypadku której przygotował nawet dedykowany program z budżetem 450 mln zł, mający wspierać inwestycje w PV realizowane w naszym systemie aukcyjnym, które powstaną w latach 2018-2022 w gorzej rozwiniętych regionach Polski.

Poza tym tak ogromne źródło finansowania może okazać się kluczowe dla inwestycji w OZE realizowanych poza rządowymi systemami wsparcia i nie mających publicznych gwarancji sprzedaży energii, do których komercyjne banki przynajmniej początkowo mogą podchodzić z dużą ostrożnością.

W naszym kraju EBI przyznał ostatnio finansowanie m.in. na projekt wiatrowy o nazwie Klaster, który w województwie zachodniopomorskim realizuje Polska Grupa Energetyczna.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE