ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki Energi zgodne z wcześniejszymi szacunkami
27.09.2019r. 08:40

Zaraportowane wyniki grupy Energa za II kwartał okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki i nie przyniosły większych zaskoczeń - oceniają analitycy.
Zaraportowane wyniki grupy Energa za II kwartał okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki i nie przyniosły większych zaskoczeń - oceniają analitycy.

DM BDM (raport poranny):

"Wyniki zgodne z szacunkami z 09.09.2019, które były wyższe od naszych oczekiwań i konsensusu.

Wpływ na to miały głównie pozytywne zdarzenia jednorazowe związane z ustawą o cenach energii elektrycznej z 28.12.2019. Spółka rozwiązała 50 mln zł rezerwy na sprzedaż w taryfie G, pokazała 50 mln zł dalszych korekt przychodów i odwróciła efekt 209 mln zł utraty marży w 1Q'19 (klienci A-C). Sumaryczny wpływ ustawy o cenach energii w 1H'19 to -67 mln zł. Wyniki więc należy analizować w ujęciu 1H'19, gdzie oczyszczona EBITDA wzrosła o 6 proc. rdr.

Uwagę zwraca bardzo dobry, oczyszczony wynik w sprzedaży".

Kamil Kliszcz, Analityk DM mBanku:

"W finalnych wynikach generalnie nie ma większych zaskoczeń. Już wstępne wyniki były podane z pełnym rozbiciem na segmenty.

We wstępnych danych nie był jasny słabszy wynik w segmencie wytwarzania. Teraz widać, że zarówno sama Ostrołęka wypadła gorzej niż zakładaliśmy, jak i trochę słabiej wypadł obszar OZE".
******************

EBITDA grupy Energa wyniosła w II kwartale 2019 roku 704 mln zł, zgodnie z szacunkami z początku września. Rok wcześniej EBITDA grupy wynosiła 535 mln zł. EBITDA skorygowana o zdarzenia jednorazowe wyniosła w II kwartale 526 mln zł wobec 539 mln zł rok wcześniej.

EBITDA linii biznesowej Dystrybucja spadła o 11 proc. rdr, do 428 mln zł. Pogorszenie EBITDA rdr odnotowała również linia biznesowa Wytwarzanie (o 17 proc. rdr, do 54 mln zł). Z kolei trzecia główna linia biznesowa grupy, tj. Sprzedaż odnotowała zysk EBITDA na poziomie 235 mln zł w stosunku do 4 mln zł zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Zysk operacyjny grupy spadł do 163 mln zł z 415 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w II kwartale 2019 roku 89 mln zł wobec 281 mln zł zysku rok wcześniej.

Na wynik operacyjny i netto wpływ miał odpis aktualizujący wartość niefinansowych aktywów trwałych Elektrowni Ostrołęka B w kwocie 270 mln. Z kolei rok wcześniej spółka odwróciła odpis na farmy wiatrowe o łącznej wartości 117 mln zł. Wpływ na wynik netto w II kwartale 2019 roku wyniósł minus 219 mln zł, a na wynik w II kw. 2018 roku plus 95 mln zł.

Przychody ze sprzedaży netto grupy wyniosły w II kwartale 2,549 mld zł wobec 2,392 mld zł rok wcześniej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE