ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Energa - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 10 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: Energa
Enea - Raport za I kwartał 2020 roku

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa zawarła mowę odnawialnego kredytu opartego o czynniki społeczno-środowiskowe
17.09.2019r. 15:03 17.09.2019r. 13:38

Energa zawarła we wtorek umowę odnawialnego kredytu opartego o czynniki społeczno-środowiskowe (ESG-linked). Środki z kredytu mają być przeznaczane a rozwój mocy wytwórczych OZE i dalszą modernizację linii elektroenergetycznych, a także zostaną częściowo przeznaczone na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z tymi celami.
Energa podpisała 17 września z konsorcjum pięciu banków umowę kredytową na łączną kwotę 2 mld zł. Najwyższe w historii spółki finansowanie kredytowe zostanie udzielone Enerdze na okres 5 lat (z możliwością przedłużenia spłaty o dwa lata) w specjalnej formule ESG-linked, związanej z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla Energa, w Polsce mechanizm ten zastosowany zostanie po raz pierwszy.

W skład konsorcjum bankowego weszły: Santander Bank Polska (pełni rolę koordynatora, agenta i agenta ESG), Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski, CaixaBankOddział w Polsce oraz MUFG Bank N.V.

- Uzyskane finansowanie to ogromny sukces finansowy, nie waham się wręcz powiedzieć, że jeden z największych w historii Grupy Energa. Potwierdza naszą silną pozycję rynkową oraz wiarygodność w oczach międzynarodowych instytucji finansowych, ale też prowadzenie odpowiedzialnej i zrównoważonej strategii rozwoju grupy kapitałowej. Cieszymy się, że obrany przez nas kierunek, nastawiony na kwestie środowiskowe i czystą energię, ale też uczciwe, partnerskie relacje z klientami i lokalnymi społecznościami, spotkał się z uznaniem grona instytucji, doświadczonych i poważanych zarówno na polskim, jak i na zagranicznych rynkach finansowych - podkreśla Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych Energi.

ESG to skrót od angielskich terminów environmental, social oraz governance, a więc celów związanych z działalnością spółki na rzecz środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i w zakresie jakości zarządzania. Są to trzy obszary, które rok do roku przez okres trwania kredytu będą oceniane przez zewnętrzną agencję ratingową. Wystawiony przez nią rating ESG będzie następnie przekazywany do konsorcjum bankowego, a jego poziom wpłynie na korektę wysokości marży kredytowej w danym roku. Dzięki takiej formule kredyt może stać się wyjątkowo atrakcyjnym i korzystnym narzędziem finansowym, wspierającym realizację ambitnej strategii Grupy Energa.
Jednocześnie jednym z podstawowych warunków udzielenia kredytu z zastosowaniem tego mechanizmu jest wykorzystanie środków na cele nie związane z energetyką węglową. Dlatego też Energa przeznaczy pozyskane środki na rozbudowę mocy wytwórczych OZE, a także na dalszą modernizację sieci dystrybucyjnej. W ocenie spółki, przełoży się to na jeszcze silniejszą pozycję Grupy Energa jako głównego gracza w sektorze energetyki odnawialnej, coraz wyższy komfort odbiorców energii dzięki spadkowi awaryjności dostaw prądu, a także wzrost efektywności energetycznej dzięki ograniczeniu strat sieciowych. Środki pozyskane z kredytu zostaną też częściowo przeznaczone na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z celami wymienionymi powyżej.

- Strategia Grupy Energa jednoznacznie nastawiona jest na mądrą, odpowiedzialną i wyważoną realizację celów środowiskowych i społecznych. Formuła ESG, która sama w sobie odzwierciedla wagę tych obszarów, jest w związku z tym mechanizmem wręcz stworzonym dla nas. Jasno deklarujemy, że mocnym fundamentem grupy są odnawialne źródła energii, dające czystą, zeroemisyjną energię, stanowiącą przeszło 35 proc. naszego miksu wytwórczego. Jako spółka Skarbu Państwa czujemy też na sobie moralną odpowiedzialność, aby wspierać rozwój i dobrobyt społeczności, wśród których prowadzimy naszą działalność i na które mamy wpływ. Od dawna więc rozwijamy się w kierunkach, które będą oceniane w ramach ratingu ESG, dzięki czemu jesteśmy spokojni o korzystne dla nas oceny - mówi Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.

Kredyt odpowiedzialny społecznie jest instrumentem finansowym bardzo popularnym na europejskim rynku finansowym. Jak podkreśla Energa zawarta umowa wyznacza nowe standardy wśród polskich korporacji, a także przyczyni się do wsparcia transformacji sektora energetycznego w kierunku odnawialnych źródeł energii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE