ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport za 1. półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
Energa - Raport za I półrocze 2020 roku

Kiedy: 30 lipiec 2020
Miejsce:
Organizator: EnergaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": koszty uprawnień do emisji CO2 duszą elektrociepłownie
30.08.2019r. 06:06

Na temat problemów Elektrociepłowni Andrychów, z którymi niebawem mogą się zderzyć również inne przedsiębiorstwa ciepłownicze - pisze "Rzeczpospolita".

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 13 )


Autor: Sum 30.08.2019r. 07:27
Węgiel wcale nie drożeje. Trzeba oczywiście podnieś taryfy np. policzyć je metodą kosztową (podstawa prawna jest). I wyjaśnić odbiorcom, że za politykę klimatyczną UE muszą płacić znacznie więcej. A ze wzrostu płac należy się cieszyć. Zarówno w energetyce jak i w budownictwie. To ciężka i odpowiedzialna praca.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 30.08.2019r. 08:15
Wykończono wiatraki, czas na elektrociepłownie!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 30.08.2019r. 09:43
To nie rozwiązanie. Po wyjaśnieniu odbiorcy się zastanowią, policzą i przestaną być odbiorcami. A system zardzewieje...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 55 30.08.2019r. 10:37
A może by tak zacząć myśleć o biomasie jako źródła ciepła ? Zasobów mamy niewykorzystanych kilka milionów ton rocznie i szybko można zwiększyć ilość bez potrzeby importu.
Odpadną koszty CO2, a jak tylko zostanie stworzona dobra atmosfera - to i sieć dostawców szybko się zorganizuje przy rozsądnej cenie biomasy.
Polecam ciekawy artykuł na ten temat nas portalu "Nowoczesne ciepłownictwo":
http://nowoczesnecieplownictwo.pl/biomasa-jako-potencjal-rozwojowy-polskiego-cieplownictwa/
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 30.08.2019r. 11:18
Biomasa raz jest, raz nie ma, problemy eksploatacyjne przerastają małe zakłady. Małe EC trzeba po prostu zwolnić z CO2 i BAT, bo one i tak lepiej chronią środowisko, niż wszystkie wiatraki razem wzięte. Dla dobra polskiego powietrza ktoś musi unii powiedzieć twarde "nie", tylko to nie może być tak, jak sędziami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jimi 30.08.2019r. 11:36
by the way...z biomasy jest tyle samo CO2 co z węgla...tylko się jej nie liczy bo tak ktoś wymyślił...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 30.08.2019r. 11:24
Węgiel nie drożeje? Tak ale tylko ten z importu bo nasz już jest od dawna najdroższy na świecie i to nie tylko dla energetyki ale szczególnie dla ciepłowni. Wskazują na indeksy cenowe PSMCI 1 i 2 więc trzeba mieć minimum wiedzy żeby nie pisać takich bzdur.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 30.08.2019r. 12:39
Ja w przeciwieństwie do ciebie kupuję węgiel. W tym roku kupiłem taniej o ok. 10% niż rok temu. Ja nie mam żadnej wiedzy tylko zrobiłem przetarg. Rozumiem, że wyniki przetargu to bzdura. :)
PS
O ile wiem to polski węgiel jest tańszy niż zagraniczny w wielu miejscach Polski np. na południu zdecydowanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 31.08.2019r. 13:54
Bzdury to ty piszesz bo nie masz wiedzy o cenach węgla. To że kupiłeś taniej węgiel na przetargu albo z importu to nie znaczy że wszyscy mogą tak zrobić. Większość odbiorców węgla z energetyki i ciepłowni ma podpisane wieloletnie kontrakty na jego zakup w kopalniach a szczególnie z pgg który ma już od dawna najdroższy węgiel na świecie i dlatego muszą płacić dużo więcej od cen rynkowych. Mówią o tym bardzo wysokie indeksy węglowe PSMC1 i 2 jak wiesz co to jest. Więc zanim komuś zarzucisz że pisze bzdury to się doucz co to są obydwa indeksy węglowe i co oznaczają żebyś znowu się nie ośmieszył.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 01.09.2019r. 22:43
Rozumiem, że sugerujesz iż ciepłownie od dawna kupują najdroższy węgiel na świecie. Możesz mi wyjaśnić po co to robią? :) Kto je do tego zmusił? A indeksy są mi potrzebne jeżeli z nich korzystam. Dodam, że od lat do wyboru metody zakupu, czasu zakupu itd. analizuję różne indeksy cenowe. Dziś w wielu dziedzinach się nie da inaczej. A teraz trochę prostych obliczeń 25 euro za emisję dwutlenku w stosunku do 5 euro to wzrost o 20 euro czyli mniej więcej 200 zł/tonę. Podaj mi co spowodowało wzrost problemy, te 200 zł/tonę dodatkowych kosztów czy wzrost ceny węgla np. o 20%. Porównaj sobie skalę problemu. Ceny węgla się zmieniają od lat jeśli są za niskie to wiadomo, że wzrosną do cen rozsądnych czyli indeksów wyższych od 80 dol/tonę. Bo nikt długofalowo nie będzie dokładał. Do cen indeksowych oczywiście trzeba dodać transport i związane z tym zmiany. I zmiany węgla były wielokrotnie problem stał się dramatyczny, gdy szybko zdrożało CO2. To zmusza do analizy zmiany źródeł. I co by nie robić to trzeba podnieść ceny ciepła, bo węgiel był po prostu przez wiele lat dla ciepłownictwa zdecydowanie najtańszy. A biomasa (ciekawe jaka) to piękna rzecz, lecz wcale nie bardziej opłacalna niż węgiel. Dziś ciepłownicy mają trudne wybory ale co by nie robić ceny wzrosną bo najtańsza technologia została ogromnie opodatkowana.
PS
Kocham doradców wiedzących z boku lepiej od wszystkich działających realnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 02.09.2019r. 09:21
Tak aby poprawić nastrój i rozbawić publiczność. ARA index 2011 na poziomie średnim ponad 121 dol/tonę. Fakt przy innej cenie dolara niż dziś. Ale od tego czasu była inflacja. Dziś ceny (idex roczny na poziomie niewiele wyższym niż 60 dol/Mg.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 55 30.08.2019r. 18:55
Kolego "zgryźliwy", masz racje twierdząc, że biomasa raz jest a raz jej nie ma... Tzn. ta z importu zawsze była i jest, natomiast krajowej w energetyce nie ma ale jest na polu i gnije.Tak było za poprzedniej ekipy, tak jest i teraz i zanosi się, że tak będzie dalej, bo komuś na tym zależy.
Wszyscy pamiętają- a zwłaszcza plantatorzy- jak kilka lat temu wpuszczono i dostawców i zakłady energetyczne zainteresowane biomasą w przysłowiowe maliny, doprowadzając wielu do bankructwa.
Dopóki nie stworzy się solidnego systemu upraw , przetwórstwa i spalania biomasy, zapewniającego uczestnikom tego przedsięwzięcia odpowiednie i wieloletnie gwarancje,podobne do tych jakie istnieją dla wiatraków i solarów, dotąd będzie jeszcze gorzej niż jest.
A przecież trzeba wiedzieć, że te wiatraki i solary mają teoretyczny czas działania z pełną mocą tylko kilkanaście procent czasu w roku, podczas gdy dyspozycyjność zakładów biomasowych wynosi ponad 85%. I tak to jest, że ciepło potrzebne jest zwłaszcza wtedy gdy słońca jest mało, a i wiatru też nie ma dużo. Obecnie wygląda to tak - patrząc na plany aukcyjne- że nikt nie myśli o tym skazując te i tak biedne ciepłownie na węgiel i haracz za CO2.
Pan Minister Energii udaje, że tematu nie ma, albo go też nie widzi, a płacić za to jego podejście będziemy wszyscy !
Co do wypowiedzi Kolegi "Jimi":
Oczywiście, spalanie biomasy powoduje emisję CO2, ale to wyemitowane jest z powrotem pochłaniane przez rośliny, co sprawia, że w atmosferze go nie przybywa. To CO2 z węgla pozostaje i zwiększa jego zawartość powodując wiadome efekty...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Max 03.09.2019r. 07:14
Prezes Szymczak mocno optymistycznie podchodzi do wysokości strat elektrociepłowni. Realnie będą dużo wyższe. Rok bieżący i kolejny to być albo nie być ciepłownictwa, w szczególności powiatowego. Samorządy latami dołowały ciepłownie naciskając na zaniżanie taryf a tym samym obcinanie planów inwestycyjnych. Dzisiaj ponosimy konsekwencje typowo politycznych i krótkowzrocznych decyzji polityków. Bez dokapitalizowania ciepłownictwo powiatowe nie ma szans na przetrwanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE