ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PGE Polska Grupa Energetyczna - Raport za I kwartał 2019 roku

Kiedy: 28 maj 2019
Miejsce:
Organizator: PGE Polska Grupa Energetyczna
Enea - Raport za I kwartał 2019 roku

Kiedy: 29 maj 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron obniżył szacunek zysku EBITDA za czwarty kwartał ubiegłego roku
15.03.2019r. 17:38

Tauron zidentyfikował konieczność utworzenia w IV kwartale 2018 r. rezerwy w segmencie sprzedaży na kontrakty rodzące obciążenia w wysokości 214 mln zł, co powoduje, że szacowany zysk EBITDA w tym okresie wyniesie 403 mln zł, a nie 617 mln zł, jak zakładała spółka wcześniej, a strata netto wynieść ma 648 mln zł, a nie 459 mln zł, jak szacowano wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.
"Zawiązanie rezerwy to wymóg rachunkowy wynikający z oszacowania potencjalnych skutków ustawy dotyczącej cen sprzedaży energii elektrycznej w 2019 roku (...) Wraz z pojawieniem się w 2019 roku nowelizacji ustawy i rozporządzenia, w szczególności umożliwiających wyliczenie kwoty rekompensat, ale także zmieniających zasady ustalania cen sprzedaży, grupa przeprowadzi analizy prawne i księgowe, tak aby dokonać niezbędnych aktualizacji wysokości rezerwy na kolejne dni bilansowe" - powiedział cytowany w komunikacie Marek Wadowski, wiceprezes spółki.

Zgodnie z nowymi szacunkami w całym 2018 roku, przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 18.122 mln zł (bez zmian w porównaniu z poprzednimi szacunkami), EBITDA wyniosła 3.375 mln zł (wcześniej zakładano 3.589 mln zł), zysk operacyjny wyniósł 791 mln zł (wcześniej: 1.011 mln zł), a zysk netto 207 mln zł, podczas gdy wcześniej zakładano, że wyniesie on 395 mln zł.

Spółka podała, że w konsekwencji utworzenia rezerwy wskaźnik dług netto do EBITDA, liczony według definicji zawartej w warunkach emisji obligacji (serii TPEA1119) wyemitowanych w listopadzie 2014 r., może przekroczyć poziom 3,0. Wskaźnik ten liczony dla obligacji krajowych o wartości 1,75 mld zł może osiągnąć poziom 3,04x.
"Ewentualne przekroczenie poziomu 3,0 dla tej emisji nie będzie miało negatywnego wpływu na działalność organizacji. Spółka ma zagwarantowane finansowanie na wykup tych obligacji, przypadający w listopadzie 2019 r." - napisano w komunikacie.

"Zakładaliśmy, że z uwagi na kulminację wydatków inwestycyjnych taka sytuacja może wystąpić w bieżącym roku. Dlatego też już trzy lata temu podpisaliśmy porozumienia z obligatariuszami, którzy wyrazili taką wolę, skutecznie zabezpieczające Spółkę przed ewentualnymi roszczeniami wynikającymi z przekroczenia bariery 3,0. Zgodnie z warunkami emisji obligacje te zostaną przez nas wykupione w listopadzie tego roku" - powiedział cytowany w komunikacie Wadowski.

Tauron podał, że ostateczne wyniki finansowe zostaną przedstawione w zaudytowanym raporcie rocznym za 2018 r. 24 kwietnia.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE