ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport roczny za 2018 rok

Kiedy: 21 marzec 2019
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
Jastrzębska Spółka Węglowa - Raport roczny 2018 r.

Kiedy: 21 marzec 2019
Miejsce:
Organizator: Jastrzębska Spółka Węglowa
Enea - Raport roczny za 2018 rok

Kiedy: 21 marzec 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Firma Tempus kwestionuje zatwierdzenie przez KE polskiego mechanizmu rynku mocy
15.03.2019r. 13:00

Firmy Tempus dostarczająca usługi z zakresu optymalizacji procesów zaopatrzenia w energię kwestionuje zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskiego mechanizmu rynku mocy twierdząc, że wprowadzone u nas rozwiązanie dyskryminuje czystsze i tańsze technologie.
Firma Tempus poinformowała, że rozpoczęła wczoraj procedury prawną przeciwko Komisji Europejskiej. Firma uzasadnia, że zdecydowała się na taki krok ponieważ KE zatwierdziła polski mechanizm rynku mocy bez wszczęcia pogłębionego postępowania odnośnie pomocy państwa. Według firmy Komisja powinna szczegółowo zbadać, czy nie ma możliwości zastosowania innych czystszych i tańszych technologii niż te oparte na paliwach kopalnych.

Tempus stoi na stanowisku, że bezpieczeństwo dostaw energii można teraz osiągnąć dzięki europejskim konsumentom energii (DSR) oraz dzięki tańszym, czystszym technologiom, które będą napędzać rozwój gospodarczy i wzmocnią Europę jako centrum innowacji. Jak podkreśla firma technologie te zasługują na równe szanse i nie mogą być dyskryminowane przez niezgodne z prawem dotacje na paliwa kopalne.
Według firmy zatwierdzenie przez KE polskiego mechanizmu rynku mocy jest sprzeczne z zasadami pomocy państwa i pokazuje, że nie wyciągnięto wniosków z przypadku Wielkiej Brytanii.

W listopadzie 2018 r. Sąd UE rozpatrując pozew złożony również przez firmę Tempus odnośnie brytyjskiego mechanizmu rynku mocy, zdecydował, że KE powinna wszcząć w tej sprawie pogłębione postępowanie. W lutym KE wszczęła takie dochodzenie, choć zastrzegła, że odwołała się od wyroku Sądu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale odwołanie nie zawiesza skutków wyroku Sądu, co oznacza, że KE musiała ponownie ocenić zgodność rynku mocy w Wielkiej Brytanii z zasadami. Tempus po decyzji Sądu UE domaga, aby rząd Wielkiej Brytanii zwrócił konsumentom koszty poniesione na rynek mocy w wysokości 5,6 miliarda funtów.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: mis 15.03.2019r. 15:59
No to nowy problem dla państwowej big energy i ministra...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 15.03.2019r. 16:00
Gdy TSUE wywróci polski rynek mocy to PGE & Co wpadną w poważne tarapaty
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE