ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PGE Polska Grupa Energetyczna - Raport za I kwartał 2019 roku

Kiedy: 28 maj 2019
Miejsce:
Organizator: PGE Polska Grupa Energetyczna
Enea - Raport za I kwartał 2019 roku

Kiedy: 29 maj 2019
Miejsce:
Organizator: EneaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wydatki JSW na inwestycje w 2019 r. wzrosną o kilkaset mln zł
15.03.2019r. 11:19

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w 2018 r. wydała na inwestycje prawie 1,7 mld zł i zwiększyła wydobycie węgla o 3,3 proc., na ten rok zakłada kilkuprocentowy wzrost produkcji i większe nakłady inwestycyjne - podała spółka. JSW nie planuje nowej emisji akcji.
Jak poinformował w piątek prezes JSW Daniel Ozon, wśród priorytetowych przedsięwzięć jest m.in. zakończenie modernizacji zakładów przeróbczych w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice, a także kontynuacja prac zmierzających do uruchomienia nowej kopalni Bzie-Dębina, w styczniu wydzielonej w strukturze JSW jako odrębny podmiot. W tym roku nakłady w tej kopalni sięgną 140-150 mln zł, a wydobycie węgla ma tam rozpocząć się w 2022 roku.

JSW, zmierzając do powiększenia swojej bazy zasobowej, chciałaby także do końca kwietnia porozumieć się z firmą Prairie Mining ws. podstawowych warunków transakcji (tzw. term-sheet) dotyczącej potencjalnego przejęcia przez JSW kontroli nad aktywami tej spółki: złożem Dębieńsko (JSW mogłaby w krótkim czasie pozyskać stamtąd ok. 0,5 mln ton węgla od strony kopalni Knurów-Szczygłowice, a po wybudowaniu szybu docelowo 2,5 mln ton) oraz Jan Karski na Lubelszczyźnie, gdzie znajduje się węgiel koksowy typu 34.

Prezes zapewnił, że zarząd spółki informuje akcjonariuszy (w tym resort energii) i radę nadzorczą o postępach rozmów z Prairie Mining, jednak dopiero po wynegocjowaniu term-sheet możliwe będzie formalne wystąpienie do organów spółki, które muszą wyrazić zgodę na potencjalną transakcję.
W tym roku - jak zakłada JSW - ilość ścian wydobywczych w kopalniach spółki zwiększy się z 22 do 27, a udział węgla koksowego w produkcji ogółem ma wzrosnąć powyżej 70 proc. wobec niespełna 69 proc. w minionym roku. Docelowo - według strategii JSW - ma to być powyżej 85 proc. Do końca tego roku spółka zamierza przygotować aktualizację strategii.

Firma chce też zwiększyć ilość i tempo prowadzenia robót przygotowawczych, czyli m.in. drążenia chodników w celu udostępnienie nowych złóż. W ub. roku wydrążono ich ponad 65 km (10 proc. mniej niż rok wcześniej), w tym roku ma to być ponad 70 km. Roboty ma przyspieszyć zastosowanie - w drugim półroczu - innowacyjnej obudowy kotwiowej w kopalni Budryk, tworzenie własnych brygad przodkowych (w sumie będzie ich 50) oraz sfinalizowanie przejęcia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) za 204 mln zł. 21 marca zgodę na tę transakcję ma wydać walne zgromadzenie JSW. Spółka chce też postawić na stopniową automatyzację kompleksów ścianowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE