ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
PKN Orlen - Raport półroczny za 2019 rok

Kiedy: 19 lipiec 2019
Miejsce:
Organizator: PKN Orlen
Energa - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 7 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: Energa
PGE Polska Grupa Energetyczna - Raport za pierwsze półrocze 2019 roku

Kiedy: 12 sierpień 2019
Miejsce:
Organizator: PGE Polska Grupa EnergetycznaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rogala: PGG zamknęła 2018 r. wynikami lepszymi od zakładanych w biznesplanie
10.01.2019r. 08:49

Polska Grupa Górnicza (PGG) - największy krajowy producent węgla kamiennego - zamknęła miniony rok zyskiem, przekraczając wyniki zakładane w biznesplanie - poinformował w czwartek prezes spółki Tomasz Rogala.
"To był dobry rok dla PGG. Osiągnęliśmy, albo przekroczyliśmy w sposób pozytywny, wyniki, które zakładaliśmy w swoich dokumentach takich jak biznesplan - tak że określamy ten rok jako dobry" - powiedział prezes w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice.

Rogala przypomniał, że jeszcze kilka lat temu - w latach 2015-2016 - spółki węglowe notowały straty liczone łącznie w miliardach złotych rocznie, zaś obecnie generują łącznie miliardowe zyski. Ubiegłoroczny zysk PGG liczony jest - jak mówił prezes - w milionach złotych.

Prezes nie zdradził wstępnych wyników finansowych firmy za miniony rok, zapowiadając, że PGG przedstawi je na specjalnej konferencji wynikowej, którą chce skorelować z prezentacją raportów swoich akcjonariuszy, wśród których są giełdowe grupy energetyczne.

W ocenie prezesa w minionym roku sytuacja PGG "bardzo mocno i w sposób pozytywny się poprawiła".

Według informacji podanych latem ub. roku jeszcze w 2016 r. PGG traciła ponad 80 zł na każdej tonie sprzedanego węgla, rok później zysk na tonie nie przekraczał 2 zł, podczas gdy w pierwszym półroczu 2018 było to już 28,55 zł. Za sześć miesięcy 2018 r. PGG wypracowała 294 mln zł zysku. W całym ubiegłym roku - jak mówią nieoficjalnie przedstawiciele górniczych związków - PGG mogła zarobić ok. 500 mln zł. Przedstawiciele spółki na razie nie komentują tych informacji.

Prezes Rogala poinformował, że z roku na rok w spółce rośnie wydajność pracy, rzędu kilku procent. Nie ujawnił wielkości wydobycia węgla w PGG w ubiegłym roku, potwierdzając jednak, iż średnie wydobycie jest zgodne z założeniami opublikowanej przed ponad dwoma laty strategii spółki - zakładano tam roczne wydobycie w kolejnych latach na poziomie średnio ok. 30 mln ton węgla.
Prezes podkreślił, że PGG realizuje założenia dotyczące wydobycia mimo przekazania do spółki restrukturyzacyjnej części aktywów, jak kopalnie Śląsk czy Wieczorek.

Odnosząc się do zarzutów, iż polskie górnictwo nie jest obecnie w stanie zaspokoić krajowego popytu na węgiel, Rogala przypomniał, że w górnictwie procesy inwestycyjne są wieloletnie. "Jeżeli nie będzie prowadzonych - tak jak dzisiaj to się dzieje - stabilnych procesów, stabilnego traktowania polskiego górnictwa, to ono nie jest w stanie z roku na rok zwiększyć o 20 czy 30 proc. wydajności czy wydobycia" - powiedział prezes, podkreślając, iż PGG działa w oparciu o wieloletnie z energetyką i ciepłownictwem, wywiązując się z tych umów.

"Nie pracujemy w oparciu o kontrakty roczne, tylko wieloletnie - po to, żebyśmy mogli w sposób bardziej rozsądny i przewidywalny planować nasze procesy inwestycyjne i zaspokajać potrzeby klientów" - powiedział prezes.

Szef największej górniczej spółki potwierdził, że PGG analizuje możliwości uruchomienia na terenie jednej ze swoich kopalń instalacji zgazowania węgla na potrzeby produkcji metanolu. Według wcześniejszych informacji chodzi o instalację zdolną do przetworzenia ok. 1,2 mln ton węgla rocznie, z możliwością wykorzystywania także odpadów (w skali 10-15 proc. wsadu) i biomasy. Szacunkowy koszt projektu - jak podawano w ub. roku - to ok. 500 mln euro. Przedsięwzięcie mogłoby być zrealizowane w ciągu ok. sześciu lat.

"Mając na uwadze także politykę dekarbonizacji Unii Europejskiej, musimy być świadomi tego, że to w karbochemii w znacznej części musimy poszukiwać przyszłości dla sektora węglowego" - powiedział w czwartek Rogala.

Podczas obchodów barbórkowych w końcu listopada ubiegłego roku prezes PGG mówił, że w 2018 r. spółka spodziewa się najwyższego od kilkunastu lat zysku na każdej tonie produkowanego węgla. Ubiegłoroczna wartość inwestycji w spółce to ok. 2,5 mld zł. Roczne przychody PGG netto to blisko 10 mld zł.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: dowcip 10.01.2019r. 09:15
A: Dzięki dotacji nasza kopalnia zarobiła 3 mln zł B: A ile wyniosła dotacja? A: 40 mln zł
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: obywatel 10.01.2019r. 09:26
To teraz niech Pan Rogala powie ile przepłaciliśmy za węgiel z nierentownych kopalń, które powinny być zamknięte i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 10-01-2019r. 11:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE