ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: szacunkowe wyniki PGE w IV kw. słabsze od oczekiwań
13.02.2018r. 08:41

PGE szacuje, że w czwartym kwartale 2017 r. jej EBITDA spadła o 42 proc. rdr do 1,49 mld zł. Wyniki są słabsze od oczekiwań, rozczarował głównie segment wytwarzania - oceniają analitycy.
KAMIL KLISZCZ, ANALITYK DM MBANKU (raport poranny):

"Całoroczna EBITDA raportowana przez PGE to 7,6 mld zł vs konsensus Bloomberg 7,47 mld zł, ale trudno ocenić na ile te rynkowe prognozy były zaktualizowane o efekt EDF.

W samym 4Q'17 oczyszczona EBITDA okazała się niższa od naszych szacunków o 6 proc. Na poziomie raportowanym zakładaliśmy ujemny wpływ rezerwy rekultywacyjnej na: -100 mln zł. Po oczyszczeniu gorzej od naszych prognoz wypadł obszar wytwarzania (-100 mln zł przy proporcjonalnym uwzględnieniu rezerwy aktuarialnej).

W dystrybucji po korekcie o rezerwę aktuarialną wyniki byłyby zgodne z prognozami (-1 proc.), podobnie jak w OZE (+1 proc.). Lepiej od oczekiwań wypadł obszar obrotu (+30 mln zł), ale zostało to zneutralizowane przez ujemny wynik na segmencie pozostałe i wyłączeniach konsolidacyjnych.
Podsumowując, wyniki są słabsze od oczekiwań i w ujęciu rdr głównie z uwagi na segment wytwarzania, ale należy pamiętać, że duży w tym udział miały problemu z dyspozycyjnością bloków w Bełchatowie (-9 proc. rdr), tak więc nie można 1:1 przenosić tego odchylenia na kolejne okresy".

ROBERT MAJ, ANALITYK IPOPEMA SECURITIES (raport poranny):

"Uważamy, że głównym powodem słabszego wyniku EBITDA w segmencie wytwarzania były wyższe koszty paliwa (węgiel i CO2). To także efekt niższej produkcji na węglu brunatnym (spadek o 9 proc. rdr w IV kw.), co bezpośrednio wpłynęło na obniżenie EBITDA w wytwarzaniu.

Generalnie spodziewamy się negatywnej reakcji rynku na przedstawione wstępne wyniki"
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE