ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odpisy PGNiG pomniejszą wynik operacyjny w IV kw. 2017 r.
19.01.2018r. 20:13

PGNIG w wyniku testów na utratę wartości części aktywów dokona odpisów aktualizujących, które pomniejszą wynik operacyjny spółki i grupy w IV kwartale 2017 roku o około 776 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.
PGNiG podał, że kwota ta obejmuje odpis wartości środków trwałych związanych z wydobyciem węglowodorów w PGNiG SA (w wysokości 87 mln zł), odpis wartości środków trwałych w budowie dotyczących poszukiwania i oceny zasobów mineralnych (89 mln zł), spisanie w koszty okresu nakładów na sejsmikę oraz odwierty, które zakwalifikowano jako negatywne (246 mln zł), odpis wartości środków trwałych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w bloku energetycznym w Wierzchowicach (364 mln zł) oraz rozwiązanie odpisu wartości środków trwałych związanych z pozostałą działalnością (plus 10 mln zł).

Spółka poinformowała, że dokonanie odpisów w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie wynika z analizy przyszłych przepływów pieniężnych.

"Kluczowy wpływ na zawiązane odpisy miały: ocena perspektywiczności projektów poszukiwawczych, zmiany prognozowanych wolumenów wydobycia, zakładany poziom kosztów związanych z wydobyciem węglowodorów oraz aktualne ścieżki cenowe produktów" - napisano w komunikacie.
Z kolei zawiązanie odpisów w segmencie Obrót i Magazynowanie wynikać ma ze zmiany modelu biznesowego bloku energetycznego w Wierzchowicach, który, jak podała spółka, zaczął pracować w większej mierze na potrzeby handlowe niż na zaspokojenie potrzeb własnych podziemnego magazynu gazu tj. zbliżonym trybem pracy do elektrowni szczytowej.

PGNiG podał, że wartość odpisu ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie, a ostateczny wynik testów i wartość odpisu aktualizującego zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2017 r.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: akcjonariuszek 20.01.2018r. 11:45
Koszty ryzyk poszukiwawczych zrozumiałe.Ale potężne opisy na Wierzchowice do zbadania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE