ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analityk DM BOŚ: Wyniki PGNiG poniżej konsensusu; kurs może spadać
13.11.2017r. 08:40

Wyniki PGNiG za trzeci kwartał były słabsze od oczekiwań, rozczarowanie przyniosła większość segmentów - ocenia Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ. Kurs spółki, zdaniem analityka, może w poniedziałek spadać.
"Wyniki są słabsze od oczekiwań. Naszym zdaniem powtarzalna EBITDA wyniosła 1,019 mld zł, wobec 1,250 mld zł naszych oczekiwań. Segment upstreamowy i segment obrotu pokazały relatywnie słabe wyniki - komentuje Prokopiuk.

Zwraca on uwagę, że w upsteramie PGNiG wypracował 761 mln zł EBITDA wobec 900 mln zł prognoz analityków DM BOŚ. Jak wyjaśnia, ta różnica bierze się z tego, że spółka wykazała kwotę minus 53 mln zł z tytułu suchych odwiertów, czego się w tym kwartale analitycy się nie spodziewali. Dodatkowo w III kw. były słabe wolumeny sprzedaży ropy, co wcześniej spółka sygnalizowała w danych szacunkowych.

Jednocześnie zaznacza on, że w okresie lipiec-wrzesień sprzedaż ropy była na relatywnie słabym poziomie, natomiast produkcja była na poziomie wyższym. Według Prokopiuka w tej sytuacji można oczekiwać, że pojawiły się zapasy, które będą sprzedane w IV kwartale.

- Szacujemy ten efekt na ok. 100 mln zł. To łącznie daje 150 mln zł, co mniej więcej zgadza się z naszą prognozą - wyjaśnia analityk DM BOŚ.

Zwraca on również uwagę, że segment obrotu pokazał wynik EBITDA minus 295 mln zł wobec oczekiwań analityków DM BOŚ na poziomie minus 200 mln zł. Jednocześnie podkreśla, że jedynie segment dystrybucji pokazał wynik lepszy od oczekiwań analityków (581 mln zł wobec 525 mln zł).
- W segmencie wytwarzania powtarzalna EBITDA wyniosła 16 mln zł wobec 75 mln zł oczekiwanych przez nas. Ten segment także przyniósł negatywne zaskoczenie - mówi Prokopiuk.

Zwraca również na różnicę oczekiwań analityków i wyników spółki co do Cash flow.

- My zakładaliśmy 100 mln zł, spółka pokazała minus 260 mln zł, ale głównie za sprawą negatywnych przepływów związanych z kapitałem obrotowym. Spółka, jak co kwartał, tworzy zapasy pod sezon grzewczy. To pewnie odwróci się w IV kwartale - mówi.

- Wyniki są słabe za sprawą upstreamu i tradingu, choć i wytwarzanie rozczarowało. Wydaje się, że reakcja powinna być negatywna - podsumowuje analityk DM BOŚ.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE