ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny węgla energetycznego w Polsce w sierpniu wzrosły
02.10.2017r. 12:29

Ceny węgla energetycznego na krajowym rynku w sierpniu 2017 r. wzrosły rdr - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, na polskim rynku węgla energetycznego już kolejny miesiąc utrzymuje się ta sama tendencja - indeks PSCMI1 dla energetyki zawodowej maleje, a indeks PSCMI2 dla ciepłowni rośnie.
W pierwszym przypadku ceny węgla spadły aż o 4 proc. do poziomu 200,76 PLN/t. Mimo to, w porównaniu z ceną z ubiegłego roku wytwórcy energii elektrycznej muszą obecnie płacić o 11,98 zł za tonę węgla więcej (tj. o 6,4 proc. więcej).

Natomiast ceny dla ciepłowni rosną już kolejny miesiąc i w sierpniu 2017 r. wyniosły 244,66 PLN/t. To prawie o 6 proc. więcej niż w lipcu 2017 r. oraz o 27,4 proc. więcej niż przed rokiem.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE