ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: Mamy modele finansowo-biznesowe dla elektrowni jądrowej
27.09.2017r. 17:38

W Ministerstwie Energii opracowano kilka modeli finansowo-biznesowych dla budowy elektrowni jądrowej - poinformował w środę dyrektor departamentu energii jądrowej w ME Józef Sobolewski. Jak zaznaczył, kierownictwo resortu stoi teraz przed decyzją o wyborze.
Jak mówił Sobolewski na posiedzeniu poselskiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej, w ministerstwie dokonano analizy różnych struktur właścicielskich.

"Mamy kilka modeli, ale w tej chwili nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji" - podkreślił, dodając, że obecnie to już raczej "kwestia decyzji, a nie ponownego opracowywania różnych wariantów finansowania". Sobolewski dodał, że na ten temat w kierownictwie ME trwa obecnie dyskusja.

Sobolewski dodał, że ME założyło, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". "Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny" - podkreślił. Zaznaczył, że jeszcze nie sprecyzowano, czy chodzić będzie o pierwszy blok, czy o całą pierwszą elektrownię.

Mówił też, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.
Tydzień temu minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.

Mówił też, że odpowiednim do budowy elektrowni jądrowej byłby obszar nadmorski, ze względu na stały dostęp do wody, która potrzebna jest do chłodzenia. Dodał, że od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat.

Na początku września Tchórzewski powiedział PAP, że na budowę 3 bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040. Dodał, że jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Ładne słówka 28.09.2017r. 08:25
Co się kryje pod zdaniem "Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny"? Czyli nie musi się spinać... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jeremiasz Motowidełko 28.09.2017r. 09:23
Niektórzy wyżsi rangą pracownicy ME, to chyba powinni mieć zakaz wypowiadania się w mediach. Ogólnie: nic nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 28.09.2017r. 09:58
Będzie tak jak z gazociągiem z Norwegii, zmieni się statut spółki państwowej i inwestycja może być nierentowna!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 28.09.2017r. 11:54
Przypominamy pracownikom Ministerstwa Energii, że Ministerstwo Energii to nie piaskownica. Stwierdzenie, że już mamy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Złośnik 28.09.2017r. 15:50
Prosiłbym o rozumienie, że czym innym jest dyrektor departamentu a czym innym minister. Dyrektor ma w sposób... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 02.10.2017r. 00:44
mamy ale nie pokażemy :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE