ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa oszacowała wpływ zmian ustawy o OZE
16.08.2017r. 12:04

W związku ze zbliżającym się wejściem w życie zmian w ustawie o OZE, Energa oszacowano potencjalny wpływ ograniczenia kosztów i przychodów z urynkowienia poziomu opłaty zastępczej, a także pełnienia roli sprzedawcy zobowiązanego.
- Według obecnego stanu wiedzy szacujemy pozytywny wpływ zmian ustawy o OZE na około 150 mln zł w 2018 roku. Zakres ten obejmuje zarówno ograniczenia kosztów i przychodów z pełnienia roli sprzedawcy zobowiązanego, jak i urynkowienie poziomu opłaty zastępczej w części kontraktów długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów - poinformowała Energa.

Spółka zastrzega, że jej wyliczenia nie stanowią prognozy przyszłych wyników Grupy i opierają się na założeniu wolumenu sprzedaży detalicznej na poziomie roku 2016 (19 TWh) oraz poziomu jednostkowej opłaty zastępczej w roku 2018 w wysokości 43 zł/MWh.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Główne założenie noweli to rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

Zasadniczą zmianą w nowelizacji jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej, wynoszącej 300,03 zł/MWh i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE - zielonych certyfikatów (w praktyce wiatraki) oraz błękitnych certyfikatów (biogaz rolniczy). Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Eko 16.08.2017r. 13:11
No to wiatraki mają nie źle. Na samej Enerdze 150 mln zł do tyłu. Oczekujemy reakcji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Robert 16.08.2017r. 13:37
Jakiś miesiąc temu Energa informoweałe, że w przypadku wejścia w zycie nowej ustawy o obniżeniu opłaty zastedpoczej,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kolka 16.08.2017r. 14:48
Kto teraz dostanie premię za wynik Energi. Prezes czy Prezydent?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jakimowski 16.08.2017r. 16:44
No to teraz widać ile Energa dotuje rocznie "polskie" wiatraki, sorki: dotowała.
Nic dziwnego...
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 21-08-2017r. 12:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE