ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: akcje Lotosu mogą nadal drożeć
15.02.2017r. 11:52

Pomimo ostatnich silnych zwyżek, akcje Lotosu mogą nadal drożeć - uważają analitycy. Na korzyść gdańskiego koncernu przemawia m.in. stosunkowo wysoka ekspozycja na upstream odpowiadająca za ok. 1/3 wyniku EBITDA oraz ograniczenie szarej strefy w obrocie paliwami.
"Ostatnie zwyżki kursu Lotosu były spowodowane bardzo dobrymi wynikami za IV kwartał 2016 r. (opublikowane 6 lutego - PAP) - znormalizowana EBITDA LIFO wyniosła 861 mln zł i była o 73 proc. wyższa rok do roku. Akcje Lotosu mogą dalej drożeć - pozytywny wpływ ograniczenia szarej strefy nie jest jeszcze zdyskontowany w cenie akcji" - powiedziała w rozmowie z PAP Beata Szparaga, analityk Vestor DM.

"W 2017 r. prognozujemy znormalizowaną EBITDA LIFO 2,5 mld zł (spadek o 5 proc. rdr głównie przez planowany przestój rafinerii), co jest jednocześnie 16 proc. powyżej rynkowego konsensusu. Na naszych prognozach wskaźnik EV/EBITDA Lotosu wynosi 4,7x na 2017 r., co stanowi 12-procentowe dyskonto do spółek porównywalnych i jest to - naszym zdaniem - atrakcyjny wskaźnik" - dodała.

Zdaniem Krzysztofa Pado, analityka DM BDM, po ostatnich silnych zwyżkach kurs Lotosu może się chwilowo osłabić, ale w dłuższym terminie spółka ma szanse nadal rosnąć.

"Lepsze od konsensusu wstępne wyniki Lotosu za IV kwartał 2016 r. wzmocniły pozytywny sentyment do spółki, który trwa już od kilku miesięcy. Inwestorzy kupują akcje Lotosu na bazie działań ograniczających obecność szarej strefy na rynku paliw oraz po podaniu celów finansowych, które wyraźnie przewyższyły oczekiwania rynku. W najbliższym czasie Lotosowi może należeć się jakaś forma korekty, której katalizatorem może być przestój remontowy na przełomie marca i kwietnia. W długim terminie obecne wyceny Lotosu mogą nadal nie w pełni uwzględniać założenia strategiczne przedstawiane przez spółkę - przy czym ich realizacja jest w dużej mierze uzależniona od otoczenia makroekonomicznego, na które spółka nie ma wpływu - szczególnie kurs USD/PLN - lub jej wpływ jest mocno ograniczony (marże produktowe)" - powiedział PAP analityk DM BDM.

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ uważa, że akcje Lotosu pozostają w dalszym ciągu niedowartościowane.
"Akcje Lotosu powinny nadal drożeć, podtrzymuję rekomendację +kupuj+ z ceną docelową 48,1 zł" - powiedział w rozmowie z PAP.

W opinii Prokopiuka, zakup akcji Lotosu będzie lepszą inwestycją od kupna papierów Orlenu. W tym roku akcje Lotosu zdrożały o blisko 16 proc. do nieco 44,40 zł (stan na środę 15 lutego o godz. 11.45) i są na poziomie szczytów z 2007 i 2011 r. W tym samym czasie kapitalizacja Orlenu wzrosła o 3 proc. - za jedną akcję trzeba zapłacić 87,48 zł.

"Lotos jest bardziej perspektywiczną spółką niż Orlen. Gdański koncern ma przed sobą perspektywy lepszej dynamiki wyników finansowych. Lotos w większym stopniu skorzysta na ograniczeniu szarej strefy w obrocie paliwami. W większym stopniu korzysta również ze wzrostu cen ropy naftowej z uwagi na to, że ok. 1/3 wyniku EBITDA jest generowana przez upstream" - powiedział PAP Prokopiuk.

Według Beaty Szparagi, akcje Lotosu i Orlenu mają podobny potencjał wzrostu.

"Mamy rekomendacje +akumuluj+ dla obu spółek - cena docelowa dla Lotosu wynosi 48 zł, a dla Orlenu 96 zł, co przekłada się na podobny potencjał wzrostu. Lotos jest oczywiście większym beneficjentem ograniczenia szarej strefy ze względu na większą ekspozycję na Polskę, jednak w PKN Orlen powinno być w tym roku mniej przestojów (w 2016 r. były nieplanowane przestoje w Litvinowie i Kralupach)" - uważa analityk Vestor DM.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE