ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unimot chce pozyskać z emisji akcji ok. 85 mln zł
12.01.2017r. 09:46

Unimot opublikował prospekt emisyjny. Z emisji planuje pozyskać ok. 85 mln zł. Pieniądze przeznaczy na rozwój technologii pomocnych w sprzedaży oleju napędowego i benzyny, wprowadzenie nowej marki stacji paliw i finansowanie wzrostu sprzedaży paliw. Możliwe jest przejęcie podmiotu z branży.
Jak podała spółka w komunikacie, oferta publiczna obejmuje emisję nie więcej niż 2,2 mln akcji. Oferta skierowana jest do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce. Przewiduje się, że inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie około 20 proc. akcji oferowanych.

Zapisy na akcje w transzy indywidualnej będą przyjmowane od 10 do 21 lutego, a w transzy dla instytucji potrwają o jeden dzień dłużej.

W przypadku objęcia całej emisji 2,2 mln akcji, nowi inwestorzy będą posiadać 27,4 proc. głosów w kapitale zakładowym, uprawniających do 25,2 proc. głosów na WZA.

Unimot jest od 2012 r. notowany na rynku NewConnect. Oferta połączona jest z przeniesieniem akcji spółki do obrotu na rynek regulowany GPW.

Z emisji spółka chce pozyskać ok. 85 mln zł. Środki te przeznaczy na zwiększenie skali działalności.

Mają do tego prowadzić m.in. inwestycje w nowoczesne technologie. Na uruchomienie nowego kanału sprzedażowego paliw z wykorzystaniem mobilnej platformy wspomagającej sprzedaż oleju napędowego i benzyny w nowym kanale dystrybucji do klienta detalicznego przeznaczy ok. 3 mln zł, przy czym szacowany udział środków z emisji w całości nakładów to 75 proc. Unimot przewiduje, że uruchomienie projektu nastąpi w I półroczu 2017 r.
Kolejnym krokiem prowadzącym do zwiększenia skali ma być wprowadzenie w 2017 r. na polski rynek marki stacji paliwowych Avia na zasadach franczyzy, co umożliwi dotarcie do nowego segmentu odbiorców paliwa. Na ten cel firma chce przeznaczyć ok. 23 mln zł. Całość kwoty miałaby pochodzić z oferty.

Około 59 mln zł firma chce wydać na sfinansowanie wzrostu sprzedaży paliw płynnych. Planuje intensyfikację sprzedaży oleju napędowego, zarówno w zakresie terytorialnym, jak również wolumenowym. Unimot zastrzega, że alternatywnym rozwiązaniem byłaby akwizycja podmiotu z branży albo aktywów związanych z działalnością w zakresie paliw płynnych.

"Nasz dotychczasowy model biznesowy opierał się na dystrybucji paliw głównie w kanale business to business. Dzięki naszej aplikacji Tankuj24 oraz umowie z Avia International będziemy mogli rozszerzyć naszą działalność w obszarze detalicznej sprzedaży paliw. Branża, w której działamy wymaga znacznych nakładów na finansowanie bieżącej działalności. Mimo dynamicznie rosnących zysków nie mogliśmy pozwolić sobie na skokowy wzrost działalności. Środki z emisji posłużą nam do realizacji zakładanych celów (...)" - poinformował Robert Brzozowski, prezes Unimotu.

Unimot jest niezależnym importerem i dystrybutorem paliw, głównie oleju napędowego. Grupa jest też dostawcą autogazu (LPG) w południowej Polsce. Posiada jedną z kilku w Polsce skraplarni gazu ziemnego umożliwiającą produkcję gazu ziemnego skroplonego.

Zgodnie z szacunkowymi wynikami za 2016 r., przychody grupy Unimot wyniosą 2,3 mld zł, a zysk netto 30 mln zł. Oznacza to wzrost przychodów rok do roku o 68 proc. i zysku o 141 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE