ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Haitong Bank podnosi rekomendację dla PGE i Tauronu i utrzymuje dla Enei i Energi
20.12.2016r. 10:22

Haitong Bank w raporcie z 19 grudnia podnosi rekomendację dla PGE i Tauronu ze Sprzedaj do Neutralnie, utrzymując jednocześnie rekomendację Sprzedaj dla Energi i Enei.
Po tegorocznej hossie na globalnym rynku węgla, który od lutowego minimum odbił się jak dotąd o 88 procent, Haitong spodziewa się, wyhamowania i spadku w porównaniu z obecnymi cenami spotowymi o 15 procent i średniej ceny w 2017 roku w wysokości 70 USD za tonę. Nie jest to korzystne dla bazowych cen elektryczności w Niemczech i Czechach, które zdaniem Haitong także wyhamują w latach 2017-19. Dla porównania, analitycy oczekują, że ceny węgla w Polsce wzrosną w 2017 roku o 4,1 procent r/r do 9,2 PLN za GJ, po spadku o 7,5 procent r/r do w 2016. Może to wynikać z oczekiwań, by koncerny energetyczne podnosiły ceny zakupu, szczególnie od spółki węglowej PGG. W ocenie analityków Haitong Bank ten dylemat dobrze służy PGE, bo większość jej produkcji jest oparta na węglu brunatnym, może, więc zalać rynek tanią elektrycznością. Tauron ma relatywnie najmniejszy udział Ministerstwa Energetyki w akcjonariacie (40,4 procent, łącznie z pośrednim udziałem KGHM). To zdaniem Haitong uodparnia go na presję polityczną, ponieważ większość decyzji (jak np. zmiana wysokości kapitału zakładowego skutkującego zapłatą podatku) wymagają 75 procent głosów na WZA. W przypadku Tauronu segment dystrybucji generuje 69 procent EBITDA, co oferuje pewien poziom stabilizacji marży w nadchodzących latach.

Enea
Haitong Bank w raporcie z 19 grudnia podtrzymuje rekomendację SPRZEDAJ dla ENEA i obniża cenę docelową akcji o 13,6 procent z 9,47 PLN do 8,25 PLN. Analitycy zwracają uwagę, ze firma nie wypłaciła dywidendy w tym roku i biorąc pod uwagę plany zarządu dotyczące wydatków, nie zakładają oni też żadnej dywidendy w najbliższych trzech latach. W ocenie analityków Haitong Bank firma będzie prawdopodobnie kluczowym uczestnikiem w procesie ratowania spółki węglowej KHW (Haitong uwzględnia 40-procentowy spadek wartości dla Enei według wskaźnika SOTP). Podczas gdy następny krok, jeżeli chodzi o połączenie KHW z PGG nie został jeszcze uzgodniony (fuzja przetransferowałaby część zadłużenia KHW do PGG, którego akcjonariuszami są PGE, Energa i PGNiG). Analitycy negatywnie odnoszą się do zaangażowania Enei w projekt Energa Ostrołęka (analitycy uwzględniają 40-procentową wartość wyceny SOTP dla ENEA), a dodatkowa aktywność w dziedzinie fuzji i przejęć może spowodować dalszy drenaż gotówki (Enea prowadzi rozmowy na wyłączność dotyczące przejęcia elektrowni Połaniec od francuskiej firmy Engie). Dodatkowo, prasa informowała niedawno o modernizacji torów kolejowych, co może wydłużyć i zwiększyć koszty transportu węgla do elektrowni Kozienice przez najbliższe 18 miesięcy.

Energa
Haitong Bank w raporcie z 19 grudnia podtrzymuje rekomendację Sprzedaj dla Energa i obniża wycenę spółki o 17,7 procent z 9,41 PLN do 7,75 PLN za akcję. Rekomendacja została zaktualizowana, ponieważ jak zwracają uwagę analitycy, firma poinformowała, że będzie zaopatrywać elektrownię w Ostrołęce węglem ze swojej spółki zależnej PGG, która posiada kopalnie na Śląsku, czyli dalej niż obecny dostawca, Bogdanka. To, zdaniem Haitong, pochłonie część korzyści z wyższej wyceny PGG, bo jednocześnie podniesie koszty segmentu produkcji. Co więcej, niedawno zakomunikowane plany modernizacji torów kolejowych prawdopodobnie zwiększą koszty dostaw do istniejącej elektrowni. Analitycy Haitong zakładają, że dojdzie do wypłaty niewielkiej dywidendy, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Wzrost stopy wolnej od ryzyka zwiększył współczynnik WACC. Sprzyja to wyższym oczekiwaniom odnośnie rozwoju segmentu dystrybucji, ale jednocześnie skłoniło analityków do obniżenia ceny docelowej dla akcji spółki.
PGE
Haitong Bank w raporcie z 19 grudnia podwyższa rekomendację dla PGE ze Sprzedaj do Neutralnie i podnosi cenę docelową akcji z 10,05 PLN do 10,31 PLN. Jak tłumaczą analitycy rekomendacja została zaktualizowana za sprawą założenia dotyczącego dalszego wzrostu cen węgla, które, zdaniem Haitong, podnoszą wycenę spółki zależnej PGG , a także wspierają segment produkcji poprzez wyższe ceny elektryczności. Kontrakty forward na lata 2017 i 2018 wskazują, że bazowe ceny elektryczności wzrosły odpowiednio o 5,3 i 5,1 procent w porównaniu do minimum zanotowanego w lutym tego roku i obecnie opiewają na 162,4 PLN za MWh i 163,3 PLN za MWh na lata 2017 i 2018. Analitycy Haitong spodziewają się, że ceny węgla w 2017 roku wzrosną o 4,1 procent r/r z 8,8 PLN za GJ do 9,2 PLN za GJ. Ich zdaniem wzrost ten będzie kontynuowany w 2018 roku w podobnym tempie co w 2017.

Tauron
Haitong Bank w raporcie z 19 grudnia podnosi rekomendację dla Tauronu ze Sprzedaj do Neutralnie i cenę docelową akcji o 8 procent z 2,38 do 2,58 PLN. Jak tłumaczą analitycy rekomendacja została podniesiona za sprawą wyższej prognozy zysków, oraz udowodnionej większej odporności na ryzyko w porównaniu z polskimi konkurentami. Ma to związek ze stosunkowo dużym wskaźnikiem lewarowania, który może działać jako zapora przed wszelkimi, motywowanymi politycznie planami akwizycyjnymi. Stosunkowo szeroka sieć dystrybucyjna spółki może okazać się korzystna, jeżeli nie dojdzie do stworzenia jednolitego rynku mocy. Przy takim scenariuszu analitycy Haitong zakładają, że rząd może pomóc Tauronowi przy dużej modernizacji grupy bloków 200MW (które dają ponad 2,0 GW w portfelu spółki), uruchamiając specjalne rozwiązania finansowe realizowane przez instytucje państwowe, takie jak PFR i ARP. Może się to okazać mniej kosztowne niż wprowadzenie rynku mocy i analitycy uważają, że takie rozwiązanie zyska szybszą i bardziej zdecydowaną aprobatę UE niż całkowicie rozwinięty rynek mocy, na którym w Polsce operowaliby wyłącznie producenci opierający się na paliwach kopalnych.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Akcjonariusz 20.12.2016r. 16:54
KTOŚ CHCE TANIO KUPOWAĆ?
Dzisiaj giełda nie czytała rekomendacji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: no nie? 20.12.2016r. 23:25
Szczerze....bujda na resorach te rekomendacje zwłaszcza jeśli mowa o wpływie ceny węgla na Spółkę która ma węgiel... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 26.12.2016r. 12:08
wszystko fajnie, pozostaje pytanie gdzie pieniądz dla pracowników.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE